Haberler

08 Eylül 2016

TİKA Tarafından Yenilenen Türk Macar Dostluk Parkı Açıldı

Macaristan'ın Zigetvar kentindeki TİKA tarafından yenilenen Türk-Macar Dostluk Parkı'nın açılışı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adına Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic’in katılımıyla yapıldı.

Kanuni Sultan Süleyman ve Miklos Zrinyi'nin (Zigetvar Kalesi'ni Osmanlı ordularına karşı savunurken hayatını kaybeden Hırvat asıllı komutan) ölümlerinin 450. yıldönümü kapsamında Zigetvar'da çeşitli anma etkinlikleri gerçekleştirildi. 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından restorasyon ve çevre düzenleme süreci geçen nisanda başlayan Türk-Macar Dostluk Parkı 11 bin 638 metrekare alan üzerine kurulu. Parkta bulunan Kanuni Sultan Süleyman ve Miklos Zrinyi heykellerinin restore edildiği projede, parkın çevresine aydınlatma sistemi kurularak, ağaçlandırma ve peyzaj çalışması da yapıldı. Ayrıca Kanuni’nin sembolik makam türbesi ve parkta yer alan sebil onarıldı.

Parkın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Kaynak “Türkiye’de Macar halkını tarihten gelen bağlarımız nedeniyle akrabalarımız olarak biliriz. Muhteşem Süleyman döneminde sıklıkla karşı karşıya gelen Türkler ve Macarlar, Kanuni’nin vefatından sonra Habsburg dönemi ve daha sonraki dönemlerde de iyi ilişkilerini sürdürmüşlerdir. Bugün gelinen noktada Türkiye ve Macaristan ve Hırvatistan NATO üyesi ülkeler olarak dostluk ve müttefiklik temelinde yakın ilişkilerini sürdürmektedirler.” dedi.

Kaynak Macaristan’ın 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde ilk tepki veren Avrupa ülkesi olduğuna vurgu yaparak “Macaristan Hükümeti’nin Türkiye’de meydana gelen 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Hükümetimize, Türk halkına ve Türk demokrasisine verdiği destekten dolayı Hükümetimiz ve milletimiz adına teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Törende Kaynak, Ader ve Kitaroviç’in yanı sıra Osmanlı hanedan ailesinden  5. Murad’ın kızı Hatice Sultan’ın torunu Kenize Murad Sultan ve II. Abdülhamid’in torunu Osman Nami Beyzade’nin kızı Mediha Martinez Hanım ile akrabaları da Kanuni Sultan Süleyman ile Macar komutan Zrinyi Miklos'un anıtına çelenk bıraktı.

Konuşma ve çelenk koyma töreninin ardından Başbakan Yardımcı Veysi Kaynak, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic’in Dostluk Parkı'nı birlikte dolaşarak, yapılan çalışma ile ilgili TİKA Başkanı Serdar Çam'dan bilgi aldı.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Romanya’da Resmi Temaslarda Bulundu

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) hakkında Romen makamlarla görüşmeleriyle ilgili olarak, "Dünyada 160'tan fazla ülkede 'eğitim ve hayri' yardımlar gibi masum gerekçeyi göstererek örgütlenen sinsi bir yapının kontrol edilmediği takdirde neleri yapabileceğine...