Haberler

07 Temmuz 2015

TİKA Tarafından Yapılan Rio De Jenario Nur Cami’nde İftar Programı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Brezilya Rio De Jenario’da yarım kalan inşaatı tamamlanan Rio De Janerio Nur Cami’nde iftar programı düzenlendi.

Brezilya’da ilk Müslüman cemaatin 1920’li yıllarda birliktelik sağlayarak 1929 yılında inşaatına başladığı ve ancak 1959 yılında tamamlanabilen ülkenin ilk Camisi Sao Paola da bulunuyor. Rio De Jenario’ da böyle bir birliktelik sağlanması uzun zaman alarak yıllar itibariyle de çeşitli nedenlerle sekteye uğramıştı.

Rio De jenario İslam Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından 2007 yılında inşaatına başlanan cami ve kültür merkezi inşaatı, için birçok ülke ve yardım kuruluşu yardımda bulunmasına rağmen inşaat bir türlü bitirilememişti. Bu kapsamda Rio De jenario İslam Sosyal Yardımlaşma Derneği, son bir çare olarak gördüğü TİKA’dan mevcut inşaatın bitirilebilmesi için yardım talebinde bulundu. Söz konusu talep TİKA tarafından olumlu değerlendirilerek 2012 yılı sonunda Rio De Jenario Kültür Merkezi’nin tamamlanmasına başlanarak karşılıksız yardımın timsali yapı 2013 yılı sonunda Türk Milletinin Rio De Jenario’ daki Müslüman cemaate bir armağanı olarak tamamlandı.   

İçerisinde ibadet yapılabilen mescit ile sosyal faaliyetlerin yapılabileceği eğitim salonları, yemek ve sosyal amaçlı salon ile konaklama mahallerinden oluşan üç katlı kültür merkezi,  Cemaat yapısı dikkate alınarak Rio De Jenario da yapılan tek ve ilk İbadethane konumunda yer alıyor.

Rio De Jenario’da İslamiyet ile tanışmak isteyenlerin ve İslam kardeşliğinin buluşma yeri konumundaki bu yapıda TİKA yetkililerinin katılımıyla bir iftar programı düzenlendi.  İftar programında TİKA yetkilileri bölgedeki Müslüman cemaatle bir araya geldi. Müslüman cemaat böylesi bir ibadethanenin tamamlanmasında katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.  Ayrıca söz konusu merkez ülkedeki Müslümanları da bir araya getiriyor. 

Sonraki Haber

TİKA Nepal’de İftar Programı Düzenledi

Deprem felaketi sonrası Nepal’de çeşitli yardım faaliyetlerinde bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde onunu Müslümanların oluşturduğu Nepal’in başkenti Kathmandu’da iftar sofrası kuruldu.   TİKA Nepal’de yaşanan depremler sonrası...