Haberler

26 Ağustos 2015

TİKA Tarafından Restore Edilen Yanova Murat Bey Camii İbadete Açıldı

Kosova’da, restorasyon, ek bina yapımı ve çevre düzenlemesi çalışmaları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen Yanova Murat Bey Camii ibadete açıldı.     

Osmanlı kaynaklarına göre eski bir madenci yerleşim yeri olan Yanova’nın merkezinde bulunan Murat Bey Camii’nin restorasyonu, ek bina yapımı ve çevre düzenlemesi çalışmaları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlandı. Farklı dönemlerde bilinçsizce yapılan tadilatlardan dolayı Osmanlı dönemine ait mimari özelliklerini büyük oranda kaybeden cami Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen restorasyon çalışmaları sonrası aslına uygun görünümüne kavuştu. “Çarşı Camii” olarak da anılan Murat Bey Camii, restore edilmiş haliyle harap halden kurtarılarak Yanovalıların büyük beğenisini kazandı.

Restorasyon çalışmaları kapsamında caminin mihrabı, minberi, kürsüsü, kadınlar mahfili, son cemaat mahalli ve tüm diğer ahşap işler ile ilgili çalışmalar restorasyon ilkelerine uygun olarak yürütüldü. Cami, yapısına uygun kalem işleriyle süslenirken avizeler ve cami halısı yenilendi. Projede ayrıca caminin yanına imam odasının,  Kuran Kursu olarak kullanabilecek bir odanın, cami kalabalık olduğu zamanlarda cemaatin kullanabileceği çok amaçlı geniş bir salonun bulunduğu, kapalı tuvalet ve abdesthanelerin yanı sıra köy halkının cenazelerde kullanımı için gasil hanesi de bulunan klasik görünümlü iki katlı bir ek bina yapıldı. Bu çalışmalara ek olarak yapılan kapsamlı çevre düzenlemesi ile caminin önünden geçen derenin ıslahı yapılırken, üstü kapatılarak camiye bahçe için alan kazandırıldı. Ayrıca çevre düzenlemesi kapsamında çocuk parkı yapılarak köydeki çocukların camiyle iç içe sosyal hayatlarını sürdürebileceği bir ortam oluşturuldu.

Henüz resmi açılış töreni yapılmayan Yanova Murat Bey Camii'nin  resmi açılışının önümüzdeki aylarda yapılması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moldovalı Öğretmenlere İlkyardım Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moldova’daki kreşlerde ve ilkokullarda görev yapan öğretmenler için sertifikalı ilkyardım kursları düzenlenecek. TİKA, Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ve Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından kurulan ASTUMED isimli STK işbirliğinde...