Haberler

15 Temmuz 2017

TİKA Tarafından Makedonya ve Arnavutluk'ta Anma Törenleri Düzenlendi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminin birinci yıl dönümü dolayısıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından şehitler için Makedonya ve Arnavutluk'ta anma törenleri düzenlendi. 

Makedonya 

Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev ve Sağlık, Yerel Yönetimler ve Devlet Bakanları, ABD, İtalya, Macaristan, Yunanistan ülkelerinin Büyükelçileri, AB Delegasyonu Temsilcisi, Rusya, Fransa Büyükelçilik  Temsilcileri, Makedonya İslam Birliği Başkanı ile 500 davetlinin katılımıyla tamamlandı.

Üsküp Büyükelçiliğinin himayelerinde TİKA tarafından düzenlenen etkinliğe, Makedonya'nın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev, Sağlık, Yerel Yönetimler ve Devlet Bakanları, ABD, İtalya, Macaristan, Yunanistan ülkelerinin Büyükelçileri, AB Delegasyonu Temsilcisi, Rusya, Fransa Büyükelçilik  Temsilcileri, Makedonya İslam Birliği Başkanı ile 500 davetli katıldı.

Saygı duruşu ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte, Anadolu Ajansı'nın (AA), 15 Temmuz gecesinde yaşananları dakika dakika anlatan videosu gösterildi. 
Başbakan Yardımcısı Angyuşev, yaptığı konuşmada, ülkesinin her zaman demokrasi ve Avrupa değerlerinin tarafında olacağını vurgulayarak, "Türkiye, hükümetimizce Makedonya'nın çok büyük bir dostu olarak görülüyor." dedi. Angyuşev, 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşananların hiçbir yerde, hiçbir zaman tekrarlanmamasını temenni ettiklerini dile getirdi. 

Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara da küresel boyutta iktidar ve hakimiyet arzusuna sahip bir yapıyla karşı karşıya olduklarını ifade ederek, FETÖ'nün Makedonya dahil olmak üzere dünyanın 150'den fazla ülkesinde okulları, STK'ları, medya kuruluşları ve şirketlerinin mevcut olduğunu kaydetti. Kara, "Örgütün faaliyetlerine karşı müteyakkız olunması önemlidir. Makedonya'da bu terör örgütünün bağlantıları, okulları, medya kuruluşları ve şirketleri, üzülerek belirtmek istiyorum ki, hala faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu kurumlar, Türkiye-Makedonya ilişkilerini olumsuz etkilemekte, mükemmel düzeyde seyreden iş birliğini zehirlemek için fırsat kollamaktadırlar." diye konuştu. Makedonyalı yetkililerin hain darbe girişiminin ardından Türkiye ile dayanışma gösteren ilk ülkeler arasında yer aldığını vurgulayan Kara, önceki dönemde Makedonya'daki FETÖ iltisaklı kuruluşların faaliyetlerinin sonlandırılması kararı alındığını hatırlattı. 

Etkinlikte Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a darbe girişiminin birinci yıl dönümü vesilesiyle gönderdiği mesaj okundu. Katılımcılar, etkinliğin ardından AA'nın 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında ve sonrasında çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdi. Etkinlikte ayrıca Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen "15 Temmuz Direnişi" adlı şiir, resim ve kompozisyon yarışmasının dereceye girenleri ödüllendirildi.

Arnavutluk

Arnavutluk'ta Tiran Büyükelçiliği himayelerinde düzenlenen programa, Arnavutluk İçişleri Bakanı Dritan Demiraj, Tiran Belediyesi'nin yöneticileri, milletvekilleri, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. 

TİKA Arnavutluk’taki 15 Temmuz faaliyetleri kapsamında başkent Tiran’da Kongre Sarayın’da, ‘’Demokrasi Zaferi ve 15 Temmuz Şehitlerini Anma’’ etkinlikleri düzenlendi. Etkinliğe T.C. Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, TİKA Tiran Program Koordinatörü Necip Özay Özütok, Türk Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, Arnavutluk İçişleri Bakanı Dritan Demiraj, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Abaz Hado, Tiran Eski Valisi Sadi Vorpsi, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, 15 Temmuz Gazisi İsmet Doğan başta olmak üzere Arnavutluk’un farklı bölgelerinden 2800’e yakın konuk katıldı.

Saygı duruşu ve milli marşların ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlikte sırasıyla Sivil Toplum Kuruluşları adına Alsar Vakfı Başkanı  Mehdi Gurra, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Abaz Hado, T.C. Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar ve 15 Temmuz Gazisi İsmet Doğan söz aldı. Program esnasında 2 video ve  AA tarafından hazırlanan 15 Temmuz sergisi fotograflarının slayt gösterimi gerçekleştirildi.

T.C. Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün seneyi devriyesi münasebetiyle yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) uzun yıllardır gizliden gizliye devletin içine sızan hain terörist müritleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik anayasal yapısını ortadan kaldırıp, FETÖ’nün zorba ve oligarşik hakimiyetini hakim kılmak üzere, 15 Temmuz 2016 darbe gecesinde harekete geçtiğini, milletin güvenliği için Türk Silahlı Kuvvetlerine emanet edilen savaş uçağı, helikopter, silah ve mühimmatı, kendi masum halkına karşı barbarca kullanmakta tereddüt etmediğini bu nedenle  Fetullah Gülen cemaatinin “silahlı bir terör örgütü” olduğunu belitti.

Büyükelçi konuşmasının devamında, 1990 sonrası dünyaya açılan FETÖ’nün ilk örgütlendiği ülkelerden birisinin Arnavutluk olduğunu, eğitim, sağlık, ticaret, sivil toplum kuruluşu, medya gibi muhtelif alanlarda örgütlendiğini, bu yapının Arnavutluk devleti için de bir tehdit oluşturduğunu belirterek, örgütün Arnavutluk’tan temizlenmesi gerektiğini ifade etti.

Büyükelçi “Büyükelçiliğimizle, TİKA’mızla, Yunus Emre Enstitümüzle, Arnavutluk-Türkiye Ticaret Sanayi Odamızla, sizler gibi değerli Arnavut dostlarımızla, varımızla yoğumuzla bu uğurda mücadele etmeye kararlıyız, yeminliyiz, Arnavutluk’ta da layık oldukları cevabı alacaklarından eminiz, şehitlerimize ve gazilerimize şükran ve minnet duyuyoruz.” diyerek etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Arnavutluk'ta faaliyet gösteren 21 STK adına hazırlanan bildiriyi okuyan Geleceğin Alternatif Vakfı (ALSAR) Başkanı Mehdi Gurra yaptığı konuşmada, darbe girişimini yeniden şiddetle kınadıklarını, silah ve şiddet kullanarak Türkiye'de demokratik anayasal düzeni yok etmek için alçak darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'nün bulunduğu her yer için bir tehdit teşkil ettiğini belirtti. Gurra, “STK'lar olarak Arnavutluk başta olmak üzere dünyanın her yerinden bu terör örgütünün yok edilmesi için dost Türkiye'nin ve halkının yanında olduğumuzu belirtmek isteriz." dedi. 

Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Abaz Hado, Türkiye için özgürlüğün kutsal olduğunu, hiç kimsenin Türk halkını ve anayasal düzenini ayaklar altına alamayacağını belirterek, Türk halkıyla beraber ve dayanışma içinde olduklarını belirtin bir konuşma gerçekleştirdi.

Etkinliğe katılmak üzere Türkiye’den 15 Temmuz gazisi İsmet Doğan da darbe gecesi yaşadıklarını anlatarak duygusal anlar yaşanmasına vesile oldu.

Etkinlik, 15 Temmuz’da şehit düşen 250 insanımız için Arnavutluk’ta indirilen 17 hatimin duasıyla son buldu.

Sonraki Haber

Bir Milletin Kahramanlık Hikayesi Fotoğraflarla Novi Pazar’da Anıldı

Türk  İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) 15 Temmuz Destanı etkinlikleri çerçevesinde Sırbistan’da gerçekleştirdiği program, Belgrad Kalemeydan’dan sonra Novi Pazar Kültür Merkezi Galerisi ve şehir meydanında düzenlenen “15 Temmuz: Bir Milletin Kahramanlık Hikayesi” sergisi ile...