Haberler

14 Eylül 2023

TİKA, Tanzanya’da Üreten Kadınlara Desteğini Sürdürüyor

Tanzanya’nın en az gelişmiş bölgelerinden biri olan Siha’da faaliyet gösteren kadın kooperatifine 5 adet mısır öğütme makinesi temin edildi.

Gelir elde etmek ve ailelerinin geçimini sağlamak amacıyla kiralık makinelerle mısır unu üretimi yapan Tanzanyalı kadınlar, gelirlerinin bir kısmını makine sahiplerine vermek zorunda kalıyor ve bunun sonucunda ciddi geçim sıkıntısı yaşıyorlardı.

Bu zorlu koşullar altında, Dr. Godvin Molel Vakfı’ndan gelen talep üzerine "Kilimanjaro Siha Bölgesi Kadın Kooperatiflerinin Desteklenmesi Projesi" hayata geçirildi.

Proje kapsamında, her bir kooperatife 5 adet mısır unu yapma makinesi temin edildi.

Siha Bölge Meclisi'nde düzenlenen teslim törenine, Türkiye’nin Tanzanya Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu, Siha İlçe Valisi Dr. Christopher D. Timbuka, valilik ve belediye idarecileri ve yerel halk katıldı.

Kırsal bölgelerde yaşayan kadınlar tarafından kurulan 5 ayrı kooperatiften toplam 250 kadının projeden yararlanması amaçlanıyor.

Siha bölgesi, Tanzanya'nın en az gelişmiş bölgelerinden biri olmasına rağmen, nişastalı tahılların, özellikle de mısır unundan yapılmış "ugali" adlı ekmek türünün temel gıda maddesi olduğu bir bölge olarak biliniyor. Bu nedenle, mısır unu üretiminin desteklenmesi, bölge halkının temel gıda ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olacak önemli bir adım olarak görülüyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin’deki Belediyeye Enerji Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’in Cenin kentindeki Yabad Belediyesi'ne bağlı su istasyonuna güneş enerji sistemi kurdu. Yabad Belediyesi'ne ait 2 su pompa istasyonu 24 saat çalışıyor ve yaklaşık 20 bin kişiye su temin ediyor....