Haberler

28 Aralık 2016

TİKA Tacikistan’da Sağlık Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tacikistan’ın Vahdat Şehri’ne bağlı Karsang Köyünde bulunan yılda ortalama 5000’den fazla hastaya hizmet veren sağlık ocağına tadilat desteğinde bulunuldu.

Sağlık sektörünün altyapı ihtiyacının oldukça fazla olduğu Tacikistan’ın Vahdat Şehri’ne bağlı Karsang Köyünde bulunan sağlık ocağı 3 doktor ve 12 hemşire ile 8110 nüfuslu köyde yıllık ortalama 5,000’den fazla hastaya hizmet veriyor. 1962 yılında inşa edilen, ancak geçen süre zarfında onarım yapılmayan sağlık ocağının tadilat ve bakımı TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Dış ve iç cephe bakımının 1962 yılından bu yana yapılmamasından dolayı çok eski bir görünüme sahip olan sağlık ocağı binasının duvar, zemin, tavan ve kapı/pencerelerinin bakım ve tamiratı TİKA tarafından yapıldı. Vahdat Şehri Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Dilbar Burakova, proje ile ilgili yaptığı açıklamada TİKA’nın gerçekleştirmiş olduğu desteğin kendileri ve sağlık ocakları için çok önemli ve anlamlı olduğunu belirterek yapılan işin üst kalitede gerçekleştirilmesinden ve dostane yardımlarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti. 

Sonraki Haber

TİKA Sudan’da Mesleki Eğitim Faaliyetlerine Devam Ediyor

Sudan’ın başkenti Hartum’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla kurulan Sudan Türkiye Mesleki Eğiticilerin Eğitim Merkezi faaliyetlerine devam ediyor.  T.C Milli Eğitim Bakanlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından görevlendirilen uzman eğiticilerin dönemler halinde...