Haberler

27 Mart 2017

TİKA Somali’de Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Somali’de gıda dağıtımı organizasyonunu sürdürüyor.

Doğu Afrika ülkelerinden Somali'de aşırı kuraklık hayatı tehdit ederken, ülkenin orta ve güney kesimlerinde açlık ve susuzlukla boğuşan Somalililer zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

TİKA, Somali’de “Acil İnsani Yardım Programı” kapsamında yaptığı gıda dağıtımı organizasyonuna devam ediyor.

Bu çerçevede, Somali'nin ortasındaki, Puntland ve Gelmudug federal bölgelerinin kesişme noktasında bulunan Galkayo şehrinde 1375 aileye yaklaşık 45 ton gıda maddesi ( un, pirinç, şeker, makarna ve sıvı yağ) dağıtımı yapılıyor.

Acil İnsani Yardım Programı ile yardımların kuraklıktan etkilenen yaklaşık 10.000 kişiye ulaştırılması hedefleniyor.

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, ülke genelinde etkili olmaya başlayan kuraklığın yol açtığı insani krizle mücadele için ülkede "ulusal felaket" ilan etmişti. Fermacu, Somali'de yaşanabilecek insani trajedinin önüne geçilebilmesi ve kuraklıktan etkilenen ailelere yardım ulaştırılabilmesi için uluslararası kamuoyunun desteğini istemişti. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Myanmar’ın Rakhayn Bölgesine Ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile T.C. Nepido Büyükelçiliği işbirliğinde Myanmar’ın Rakhayn bölgesine inceleme ziyareti gerçekleştirdi. T.C. Nepido Büyükelçisi H. Kerem Divanlıoğlu, Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Dairesi (DOGAL) Başkanı Dr....