Haberler

07 Kasım 2023

TİKA Somali’de Eğitim Seraları Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’de her biri 250 metrekare olan ikişer adet sera kurulumu gerçekleştirildi.

TİKA, Somali'nin tarım altyapısını güçlendirmek amacıyla başkent Mogadişu'da bulunan Devlet Üniversitesi (UMMADA) Ziraat Fakültesi'nde, her biri 250 metrekare olan ikişer adet tarımsal eğitim ve uygulama serası kuruldu.

Seraların açılış törenine, Mogadişu Tarım İl Müdürü Prof. Mohamud Mohamed, Somali Ulusal UMMADA Üniversitesi Rektörü Prof. Hassan Osman Ga’al, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mohamed Abdisamad Adam, TİKA Somali Koordinatörü İlhami Turus ve öğrenciler katıldı.

TİKA Somali Koordinatörü Turus, burada yaptığı konuşmasında, Somali ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını ve bu alandaki faaliyetlere destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

Mogadişu Tarım İl Müdürü Prof. Mohamed, projenin Somali'deki tarımsal eğitim açısından stratejik bir adım olduğunu belirterek TİKA'ya teşekkürlerini iletti. Ayrıca, projenin ülke tarımına olan olumlu etkilerinin ilerleyen süreçte net bir şekilde görüleceğini vurguladı.

Geleneksel tarım yöntemlerini kullanan çiftçilere model oluşturacak

Seraların kurulumu tamamlandıktan sonra, Türkiye'den mezun mühendisler tarafından üniversitede seracılıkla ilgili birer haftalık eğitim verildi. Somali'de geleneksel tarım yöntemlerini kullanan çiftçilere model oluşturacak bu seralar, öğrencilerin mesleki bilgi ve deneyimlerini artırmak, uygulamalı eğitimlerini desteklemek ve tarım alanında tecrübe kazanmalarını sağlayacak.

Proje kapsamında, ilk uygulamada kullanılması için tarım aletleri, gübre, ilaçlar, tohumlama ve hasat için gerekli makineler da temin edildi. Ülke, meyve ve sebze ihtiyacının %80'ini dışarıdan ithal ediyor. Bu projeyle yerel üretimin teşvik edilmesi ve halka taze ürünlerin sunulması hedefleniyor.

Tarımsal altyapının iyileştirilmesi ve desteklenmesi adına kurulan uygulamalı seraların, yılın her ayında bitki ve sebze yetiştirilmesine imkân sağlayacak. Ayrıca, sulama sorunu olan bölgelerde damla sulama sistemi ile çalışan seralarda su tasarrufu sağlanacak.

Sonraki Haber

Gönüllü Türk Sağlık Ekibi, Uganda'da Şifa Dağıtıyor

Alanında uzman doktorlar, hemşireler ve anestezi teknisyenlerinden oluşan gönüllü Türk sağlık ekibi, Uganda'da ücretsiz muayene ve ameliyat gerçekleştirdi. Türk sağlık ekibi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tüm Afrika'nın Dostları Derneği (TADD) iş...