Haberler

01 Temmuz 2013

TİKA, Sağlık Alanında Faaliyetlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Türkiye’nin sağlık sektöründeki tecrübelerini paylaşmak amacıyla gerçekleştirdiği eğitim programlarıyla 26 ülkeden bin 419 doktora uzmanlık eğitimi verdi.

TİKA tarafından sağlık alanında gerçekleştirilen projeler kapsamında, 26 ülkeden bin 419 doktora uzmanlık eğitimi verildi. Eğitim projeleriyle faaliyet gösterdiği ülkelerin sağlık personelinin kapasitesinin artırılmasını ve Türkiye’nin tecrübelerinin paylaşılmasını hedefleyen TİKA, Türkiye’nin teknik ve altyapı imkânlarını değerlendiriyor.

Sağlık personeline yönelik çalışmalar kapsamında Bosna Hersek, Karadağ, Bostvana, Etiyopya, Fildişi Sahilleri, Güney Sudan, Kenya, Moritanya, Somali, Sudan, Afganistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Filistin, Irak, İran, Yemen, Moğolistan, KKTC, Sudan, Tanzanya, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan’dan 2011 yılında 788, 2012 yılında ise 631 olmak üzere toplam bin 419 doktor uzmanlık eğitimi aldı.

21 ülkede 52 proje
Sağlıkla ilgili yatırımlarda 8 sivil toplum kuruluşuyla işbirliği yapan TİKA, geçen yıl, başta Afrika ülkeleri olmak üzere Filistin, Yemen, Azerbaycan, Afganistan’ın da aralarında bulunduğu 21 ülkede 52 proje gerçekleştirdi. Sağlık personeli eğitimi, sağlık taramaları ve konferanslar düzenleyen TİKA, tıbbi ekipman yardımıyla sağlık kuruluşlarının tadilatını yaptı.

TİKA, bu yıl da Filistin, Lübnan, Nijer, Somali ve Gürcistan’da, sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine giderek, sağlık kuruluşlarının imarına ve tadilatına ait 12 proje yürüttü. Bölgesel Sağlık Projeleri programı kapsamında TİKA, uluslararası sağlık konferansı ve sempozyumlarına lojistik ve maddi destek sağlıyor. Bu doğrultuda geçen yıl çeşitli tıp dallarında 18, bu yıl ise 17 programa katkı veren TİKA, etkinliklere katılmaları için 647 bilim adamını destekledi.

Sudan’a 150 yataklı hastane yapıldı
TİKA tarafından Sudan Güney Darfur Eyaletinin Başkenti Nyala’ya 150 yatak kapasiteli hastane inşa edildi, hastanenin tıbbi ekipman ve cihaz ihtiyacı karşılandı. Moritanya İslam Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına 2 ambulans hibe eden TİKA, Moritanyalı 22 sağlık görevlisinin de Ankara Atatürk Araştırma Hastanesinde kısa süreli mesleki eğitim görmelerini sağladı.

Sonraki Haber

Türkmenistanlı Polislere Çevik Kuvvet Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkmenistan İçişleri Bakanlığı işbirliğinde, 2009 yılından bu yana yürütülmekte olan Uluslararası Polis Eğitimleri İşbirliği Projesi kapsamında Türkmenistan’da, Türkmenistan emniyet personeline yönelik düzenlenen Çevik Kuvvet eğitimi...