Haberler

16 Haziran 2017

TİKA Romanya’da Din, Diplomasi ve Bürokrasi Aktörlerini İftar Sofrasında Buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Romanya Müslümanları Müftülüğü işbirliğinde Romanya’da Din, Diplomasi ve Bürokrasi aktörlerine iftar programı düzenlendi.

TİKA Bükreş Program Koordinasyon Ofisi tarafından  Romanya Müslümanları Müftülüğü ile işbirliği halinde  düzenlenen ve geleneksel hale gelen iftara Samsun Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı  Mehmet  Köse, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannıs'ın Danışmanlari Loreta Diana Paun,  Bogdan Aurescu, Sergiu Nistor, Romanya Eski Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri  Raed Arafat,  Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri  Victor Opaschi,  Azınklık İlişkilerinden Sorumlu Devlet Sekreteri  Aledin Amet, Kültür Bakanlığı Danışmanı Viviana Anghel,  Eski Spor ve Gençlik Bakanı Gabriela Szabo,  Bükreş ve Köstence Valileri, diğer kamu kurumları temsilcileri, Yahudi, Hristiyan, Musevi Müslüman cematinin Romanyada'ki temsilcileri, Başta Bükreş Büyükelçişi O.Koray Ertaş olmak üzere Azerbaycan, Suudi,Birleşik Arap Emirlikleri  Endonezya,, Irak , Libya, Tunus, ABD elçiliklerinin yetkilileri , Türk ve Tatar Soydaşlar ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, Milletvekilleri ve diğer davetliler katıldı.

İftar davetinde konuşan Romanya Din İşleri Devlet Sekreteri Victor Opasci gerek Romanya Müslümanları Müftülüğü ile gerek ise Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçşliği ve TİKA'ya  bügüne kadar işbirliklerinden dolayı teşekkür etti, iftar masasının kurulmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Romanyanın diğer etnik  ve dini kimliklere tölerans açısından önemli bir örnek teşkil ettiğini belirterek, TİKA ve Romanya Müslümanları Müftülüğüne işbirliklerinden dolayı şükranlarını dile getirdi.

 

Sonraki Haber

TİKA ‘dan Çad’a Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Çad ‘da yetim, görme engelli çocuklar ve yatılı Kur’an Kursu öğrencilerine toplam 1260 koli gıda yardımında bulundu. TİKA, Çad’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Çad’da farklı...