Haberler

22 Aralık 2023

TİKA Rohingya Toplumuna Umut Götürmeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki 16 numaralı mülteci kampında 100 barınağı yeniledi. Rohingyalı mültecilere ev sahipliği yapan Bhashan Char adasındaki 5 göletin etrafı da güvenlik gerekçesiyle çit ile çevrildi.

Bangledeş’te yaşayan Rohingya toplumunun yaşam koşullarını iyileştirebilmeyi amaçlayan TİKA, şiddetli yağışlardan dolayı zarar gören 100 barınağı yeniden inşa ederek, güneş enerjisi sistemi kurdu.

Barınaklarında elektrik olmaması nedeniyle karanlıkta yaşamak zorunda kalan, basit cihazlarını bile şarj edip kullanamayan Rohingya topluluğu, yenileme ve yeniden inşa aşamasından sonra teslim edilen güneş enerjisi sistemi için TİKA'ya teşekkürlerini iletti.

TİKA'nın Hayat Kurtaran Girişimi

Geçtiğimiz yıllarda Bangladeş hükümeti tarafından Rohingyalı mültecilere ev sahipliği yapmak amacıyla oluşturulan Bhashan Char Adası'nda yaşanan sorunlara çözüm getirmek üzere TİKA ve Bangladeş Mülteci Yardım ve Geri Dönüş Komiserliği iş birliğinde bir proje başlatıldı.

Gölette yaşanan kazalar endişe vericiydi

Adadaki hızla artan nüfus ve sosyal ihtiyaçlar, özellikle su temini konusunda ciddi zorluklar yaratmaktaydı. Bu kapsamda, su ihtiyacını karşılamak amacıyla tasarlanmış küme biçimindeki binaların yanı sıra yağmur suyu toplamak için geniş göletler oluşturuldu. Ancak çocukların bu göletlere düşmesi sonucu her yıl yaşanan kazalar, adada endişelere neden oldu.

Proje kapsamında, adada bulunan beş gölet, güvenlik çitleri ile çevrildi. TİKA’nın destekleriyle uygulanan projenin, adanın genel güvenliğine olumlu katkılarda bulunması bekleniyor.

Sonraki Haber

Honduras Ulusal Orman Koruma Enstitüsüne Teknolojik Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla orman zararlılarına karşı mücadelede Türkiye’nin tecrübesi Orta Amerika ülkelerine aktarılmaya devam ediyor. TİKA ve Honduras Ulusal Orman Koruma ve Geliştirme Enstitüsü (ICF) iş birliğinde Ömer Halisdemir Biyolojik...