Haberler

09 Haziran 2016

TİKA Ramazan’da Somalili Yetimlerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’de gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri kapsamında başkent Mogadişu’da faaliyet gösteren iki yetimhanede iftar programı düzenlenerek yetim çocuklara hediye paketleri dağıtıldı.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Somali’de uzun yıllar süren iç savaş ve çatışmaların mağduru olan yetim çocukları unutmadı. TİKA tarafından Mogadişu’da iki yetimhanede iftar programı düzenlenerek yetim çocuklara hediye paketleri dağıtıldı.

TİKA tarafından Ramazan ayı vesilesiyle düzenlenen iftar programı Somalili yetimlerin yüzünü güldürdü. Türk Sivil Toplum Kuruluşları ve TİKA tarafından destek verilen yetimhanelerde düzenlenen iftar programında konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan,  TİKA olarak Somali’de eğitim, sağlık ve tarım alanlarında projeler uyguladıklarını, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerini de ihmal etmediklerini vurguladı. Bugün burada Somalili yetim çocuklarla birlikte olmaktan, onların yüzünü güldürmekten dolayı mutlu olduklarını ifade eden TİKA Başkan Yardımcısı Maskan, bundan sonra da TİKA olarak sosyal sorumluluk projelerinin uygulanmasına destek vereceklerini, yetimlerin ve ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, TİKA tarafından Somali genelinde 8 yetimhaneye destek verildi. 3500 yetim çocuk sosyal sorumluluk projelerinden yararlandı. Çoçukların oyun oynaması için 6 adet çocuk parkı kuruldu.

Somali’de 2011 yılında doğrudan acil insani yardımlar ile başlayan TİKA faaliyetleri, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

Afganistan’da Türkçe Öğrenimine Yoğun İlgi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kabil Rabbani Üniversitesi Türkoloji Bölümünde Türkçe öğreniminde faaliyet gösteren iki sınıfa tadilat ve donanım desteği verilerek, sınıflarda Türkçe eğitimi verecek 2’si Afgan 1'i Türk olmak üzere 3...