Haberler

13 Haziran 2018

TİKA Ramazan’da da Filistinlilerin Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Filistin’in Nablus şehrinde 1.200 ihtiyaç sahibi aileye iftarlık, 250 yetim çocuk ve ailesine iftar programı düzenledi.

Nablus’ta ihtiyaç sahibi ailelere her gün ücretsiz sıcak yemek sağlayan ve giderleri yardımsever insanlar tarafından karşılanan El Hayr İmarethanesinin bir günlük masrafı TİKA tarafından karşılanarak yetim ve ihtiyaç sahibi 1200 aileye iftarlık sıcak yemek dağıtımı yapıldı. Nablus El Hayr İmarethanesindeki iftarlık yemek dağıtımı programına, TİKA ODAF Dairesi Başkanı Keman Özdemir’in yanı sıra Kudüs Başkonsolos Yardımcısı Erman Topçu, Nablus Belediyesi Başkanı Adli Yaiş ve TİKA Filistin Program Koordinatörü Bülent Korkmaz katıldı.

1.200 aileye iftarlık sıcak yemek dağıtım programının ardından Nablus’ta tarihi bir mekân olan Han El Vekale’ye geçildi. TİKA, Han El Vekale’de yetim çocuk ve annelerinin katıldığı 250 kişilik bir iftar programı düzenledi. İftara katılan yetim çocuklara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Nablus’taki iftarlık yemek dağıtımı ve iftar programlarına katılan ODAF Daire Başkanı Keman Özdemir; "TİKA, Filistin’de gerçekleştirdiği projelerle Filistin halkının her zaman yanında olmuştur. Ramazan ayının başlamasıyla da insani faaliyetlerle Filistin halkını desteklemiş ve desteklemeye devam edecektir." dedi.  Özdemir ayrıca, dağıtımı yapılan iftarlık ve gerçekleştirilen iftar programları vesilesi ile böyle güzel bir günde Filistin’de bulunmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Sultan II. Abdülhamit Han dönemine ait Saat Kulesi, Osmanlı Tren istasyonu ve daha pek çok tarihi yapıya sahip bu kentin Belediye Başkanlığını yapan Adli Yaiş: "TİKA’nın hiçbir karşılık beklemeden eğitimden kültüre hemen hemen her alanda hem Filisin halkının kalkınmasına katkı sağlayacak hem de tarihi mirasa sahip çıkacak önemli projeler gerçekleştirdi. Ayrıca TİKA, bugünkü faaliyetlerle olduğu gibi insani konularda da Filistin halkının her zaman yanında" dedi. Belediye Başkanı Yaiş, özellikle Ramazan ayının başlamasıyla, gıda paketi, iftarlık dağıtımları, tıbbi malzeme ve ilaç desteği ile tamamen insanı hedefleyen bu faaliyetler için TİKA’ya ve Türk halkına teşekkür etti.

TİKA Ramazan ayının başlamasıyla da, Batı Şeria ve Gazze’deki mülteci kampları dâhil ihtiyaç sahibi ailelere 20.000’i aşkın gıda paketi desteği sağladı. Gazze’nin her gün farklı bölgesindeki 1.000 muhtaç aileye iftarlık sıcak yemek dağıtım faaliyetlerine devam ediyor. Ayrıca, El Halil Şehrinde 3.500 ihtiyaç sahibi ailenin bir günlük iftarlığı TİKA tarafından karşılanarak Hz. İbrahim Tekkesi İmarethanesinde dağıtımı yapıldı ve aynı gün yetim çocuklar ve yakınlarının davet edildiği bir iftar programı düzenlendi.

TİKA, Ramazan ayında 20.000’i aşkın gıda paketi dağıtımına ek olarak Ramazan ayı boyunca 35.000’in üzerinde ihtiyaç sahibi aileye de iftarlık sıcak yemek sundu.

Sonraki Haber

Irak’ın Necef Vilayeti Hazreti İmam Ali Camii’nde İftar

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Irak’ın Necef Vilayeti Hazreti İmam Ali Camii’nde iftar programı düzenlendi. TİKA Ramazan ayında Irak’taki çalışmalarına devam ediyor. Irak’ın Necef Vilayeti’nde 2000 kişilik bir iftar programı düzenlendi. TİKA'nın...