Haberler

27 Aralık 2016

TİKA Projesi Somali Topraklarını İşleyecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından TİKA Türk Traktörlerini Afrika’ya Taşıyor projesi kapsamında Türkiye’de üretilen traktörlerden, Somali’nin farklı bölgelerinden 9 çiftçi gurubuna 9 adet traktör desteğinde bulunuldu.

Somali Afrika kıtasında Tarımsal Üretim Potansiyeli çok yüksek olan ülkelerden biri olma özelliğini taşıyor. Bu kapsamda Somali’de bulunan Şabella ve Juba nehirlerinin etrafındaki verimli topraklar bazı tarım ürünleri için bir yılda 3 hatta 4 kez hasat imkânı sağlıyor. Somali’nin mevcut tarım potansiyelini kullanamamasına neden olan pek çok faktörün arasında tarımda modern makine ve ekipmanlarının kullanılamaması yer alıyor.

Bu çerçevede TİKA Mogadişu Koordinatörlüğü’ne gelen talepler değerlendirilerek “TİKA Türk Traktörlerini Afrika’ya Taşıyor” proje çalışması başlatılmış ve Türkiye’de üretilen traktörlerden,  talepte bulunan farklı bölgelerdeki 9 farklı çiftçi gurubuna birer adet Traktör temin edilmesi planlandı. Söz konusu projeyle Somali Tarımının kalkınmasına yönelik bir teknik yardım faaliyeti yapılmasının yanında,  Türk traktörünün Afrika kıtasına tanıtılması amaçlandı.

Proje kapsamında traktör teslim programı Somali’nin Başkenti Mogadişu’da yapıldı. Yapılan traktör teslim programına T.C. Mogadişu Büyükelçisi Olgan Bekâr, TİKA Mogadişu Koordinatörü Galip Yılmaz, Somali’de bulunan Türk kuruluşları temsilcileri, Somali İçişleri Bakanı Abdurreşit Mohammed Hidig, Somali Tarım Bakanlığı Genel Direktörü Mahmud Muhammed Mahmud, Somali Hırshabelle Federal Bölge Başbakanı Ali Abdullahi Hüssein ve Somali Çalışma Bakanlığı Genel Directorü Muhammed Adde Muhtar katıldı.

Teslim programında konuşan Somalili yetkililer bugüne kadar en ciddi yardımın Türkiye tarafından yapıldığını ve Türk halkını kardeş gördüklerini, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bütün Türk halkına müteşekkir olduklarını söylediler.

TİKA Mogadişu Koordinatörü Galip Yılmaz ise konuşmasında Somali’nin gerçek tarım potansiyelinin ortaya çıkması ve Somali halkının kendi gıdasını üretmesi için her türlü altyapı desteğine devam edeceklerini ifade etti.  

Sonraki Haber

Çernobil Çocuklarının Sağlıklı Gelişimine TİKA’dan Anlamlı Katkı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Çernobil faciasında etkilenen çocukların rehabilitasyonuna yönelik projelerine devam ediyor. 21. yüzyılın en büyük nükleer faciası olarak bilinen Çernobil faciasının etkileri halen görülüyor. Bu yaranın bir nebze olsun...