Haberler

04 Ekim 2012

TİKA Projeleri Bosna-Hersek'te Kardeşliğe Bir Tuğla Daha Koyuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bosna-Hersek’te hiç bir etnik köken, ideoloji ayrımı yapmadan Bosna-Hersek’te insana dokunan, insani değerlerin yükselmesini sağlayacak projeler gerçekleştiriyor. Ülkede okullar, kütüphaneler, laboratuarlar, üniversiteler inşa edilmesine destek veren TİKA tamamladığı çalışmalarla barışın, kardeşliğin, huzurun ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunuyor.

 5.000 Kişiye Sağlık Hizmeti

Saraybosna’nın alt kademe belediyesi olan Haciçi Belediyesinin nüfusu yaklaşık 30.000 kişi. Belediye sakinlerinin tamamına yakını Boşnaklardan oluşuyor. Mostar yolu üzerinde bulunan belediye sınırları içinde yaşayanların sağlık alanındaki ihtiyaçları her geçen gün artıyor. TİKA ve Konya Meram Belediyesi işbirliğinde M-17 Mostar yolu üzerine sağlık ocağı inşa edildi. Toplam 410 metrekare üzerine kurulan sağlık ocağı 300 metrekare kapalı alana sahip. İki katlı olarak inşa edilen binanın ilk katı yaklaşık 5.000 kişiye sağlık hizmeti verecek. Binanın ikinci katının ise Türkiye yerel yönetimlerde muhtarlık binalarının bir benzeri olan yerel topluluk hizmetleri için kullanılması öngörülüyor.

TİKA ve Konya Meram Belediyesi İşbirliğinde Haciçi’ne İnşa Edilen Park

TİKA ve Meram Belediyesi İşbirliğinde sağlık ocağının önüne park inşa edildi.

Sağlık ocağı ve park 3 Ekim 2012 tarihinde Bosna-Hersek’te düzenlenen bir törenle yetkililere teslim edildi. Törene Haciçi Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, AK Parti Konya Milletvekilleri İlhan Yerlikaya, Cem Zorlu. Ayşe Türkmenoğlu ile Konya îl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, TİKA Başkan Yardımcısı Harun Tuncer, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) Rektörü Prof. Dr. Özer Çınar, çok sayıda basın mensubu ve vatandaş katıldı.

Törende Haciçi Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç, “Türkiye’nin yardım eli buraya uzandı. Sağlık ocağı ve park projesi yeni bir işbirliğinin başlangıcıdır.” diye konuştu.

Haciçi’ne yönelik olarak yapılan bu projeler kardeşliğe bir tuğla daha koydu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Etyopya'ya Sürdürülebilir Bir Proje: Keçi Yetiştiriciliği

Etyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin güneyinde Kenya sınırında yer alan ve başkent Addis Ababa’ya 775 kilometre uzaklıkta bulunan Moyale bölgesinde yaşayan halkın çoğunluğu Somalili ve Oromolu oluşuyor. Ekonomik açıdan yoksul olan bölgede bir çok yetim çocuk...