Haberler

26 Eylül 2023

TİKA, Pakistanlı Arama Kurtarma Ekiplerine Eğitim Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, İHH İnsani Yardım Vakfı Afet Akademisi ile Sindh İzciler Birliği iş birliğinde Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine yönelik düzenlenen afet yönetimi ile arama kurtarma yöntemleri ve tekniklerine dair 7 günlük “Doğada Arama ve Kurtarma Eğitim Programı” sona erdi.

TİKA tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahalaleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında, İHH ve Sind İzciler Birliği iş birliğinde düzenlenen eğitim programı ile Pakistanlı arama kurtarma ekiplerine Karaçi’nin çeşitli noktalarında afet yönetimi, arama kurtarma yöntemleri ve tekniklerine dair teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Karaçi'de Sindh Scouts Eğitim Merkezinde düzenlenen 7 günlük eğitim programının kapanış törenine Türkiye’nin Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu, Sindh Hükümeti Önceki Dönem Baş Sekreteri Syed Mumtaz Ali Shah, TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran ve Pakistanlı yetkililer katıldı.

Türk eğitimciler ve eğitime katılanlar tarafından gerçekleştirilen arama ve kurtarma tatbikatı ile başlayan kapanış programında konuşma yapan Sangu, bu tür arama kurtarma eğitimlerinin önemli olduğuna işaret ederek, Türkiye'nin bu alandaki uzmanlığını Pakistan ile paylaşmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Sindh Hükümeti Önceki Dönem Baş Şekreteri Syed Mumtaz Ali Shah, hayat kurtarmanın önemini dile getiren ve bir hayat kurtarmanın bütün insanlığı kurtarmak gibi olduğunu hatırlatarak arama kurtarma eğitimi konusundaki desteklerinden dolayı Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Koordinatörü Halil İbrahim Başaran, gerçekleştirilen eğitimin bir başlangıç olduğunu ve bu alandaki eğitimlerin sürdürüleceğini ifade ederek başta Sindh Scouts olmak üzere katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür etti. Başaran, iklim değişikliği ve son dönemde yaşanan afetlere dikkat çekerek iki dost ülke Pakistan ve Türkiye’nin afetle mücadele hususunda işbirliği yapmasından memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi. Acil Durum ve Afet Müdahalaleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında verilen eğitimlerin "Doğada Arama Kurtarma Eğitiminin İleri Düzeyi" ve "Suda ve Kentsel Arama Kurtarma" eğitimleri ile devam edeceğini söyledi.

Eğitime katılan arama kurtarma gönüllüsü Rabia yaptığı konuşmasında bu eğitime başlamadan önce kendisini dağlarda insanları kurtarırken hayal ettiğini, bu eğitimde bunların çok ötesinde şeyler öğrendiğini dile getirerek bir sonraki eğitimi iple çektiğini ifade etti.

Kapanış programı Sindh eyaletinin farklı şehirlerinden katılan elliden fazla arama kurtarma gönüllüsüne sertifikaların teslim edilmesiyle sona erdi. 

Öte yandan, TİKA tarafından eğitimde kullanılması için sağlanan ekipmanlar da Sind İzciler Birliği'ne hediye edildi.

Pakistan, iklim değişikliğine karşı en savunmasız ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Ülkede geçen sene yaşanan sellerde 1739 kişi yaşamını yitirmiş, sel felaketinin Pakistan’a maliyetinin 32 milyar doların üzerinde olduğu belirtilmişti.

Sonraki Haber

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Kuzey Makedonya’da Temaslarda Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te temaslarda bulundu. İlk olarak Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatlar Birliği (MATÜSİTEB) İdari Merkezi'nde, ülkede Türkçe eğitim veren ilköğretim okullarının müdürleriyle bir...