Haberler

16 Haziran 2023

TİKA, Pakistan’daki Çocuk Kardiyoloji Bölümünü Yeniledi

Peşaver Kardiyoloji Enstitüsü çocuk kardiyoloji bölümü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilerek modern hastane ekipmanları ile donatıldı.

TİKA tarafından, Pakistan'ın Hayber Pahtunhva eyaletindeki Peşaver Kardiyoloji Enstitüsü bünyesindeki çocuk kardiyoloji bölümünde yenileme çalışması yapılarak modern medikal ve hastane ekipmanları temin edildi.

Eyaletin en gelişmiş kalp ve damar hastanesi olan Peşaver Kardiyoloji Enstitüsüne temin edilen ekipmanlar arasında; pediatrik eko kardiyogram makinesi, in füzyon ve şırınga pompaları, kardiyak monitörleri bulunuyor. Ayrıca, çocuk kardiyoloji bölümünde oyun alanı da oluşturuldu.

Enstitüde düzenlenen törene, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Mehmet Paçacı, TİKA İslamabad Koordinatörü Muhsin Balcı, Peşaver Kardiyoloji Enstitüsü Medikal Direktörü Prof. Dr. Şahkar Ahmed ve davetliler katıldı.

Büyükelçi Paçacı, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Pakistan ile sağlık, eğitim ve çeşitli diğer sektörlerde iş birliğinde bulunduğunu dile getirerek iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihi köklerine dikkati çekti.

Peşaver Kardiyoloji Enstitüsü Medikal Direktörü Prof. Dr. Ahmed ise destekleri sebebiyle Türkiye ve TİKA'ya teşekkür etti.

Büyükelçi Paçacı, törenin ardından sağlık yetkilileriyle birlikte hastaneyi gezerek incelemelerde bulundu. TİKA'nın çocuk kardiyoloji bölümünde yaptığı çalışmaları inceleyen Paçacı, burada kurdele kesti.

Sonraki Haber

TİKA Moğolistan’da Kanser Hastalarına Umut Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Moğolistan’ın Bayan-Ölgiy vilayetindeki İl Hastanesinde Onkoloji ve Palyatif Bakım Bölümü kurdu. TİKA, tedavileri için yaklaşık 1.800 km uzaklıktaki Bayan-Ölgiy’den başkent Ulanbator’a gelmek zorunda kalan kanser hastalarının kendi şehirlerinde...