Haberler

26 Kasım 2019

TİKA Pakistan’da Ultrason Bölümü Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Pakistan’ın en büyük hastanesinde son teknoloji ultrason bölümü kuruldu.

Karaçi şehrindeki Cinnah Eğitim Araştırma hastanesinde kurulan ve renkli görüntü verme teknolojisine sahip 5 ultrason cihazından oluşan bölümün açılışına, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı, hastane Başhekimi Dr. Seemin Jamali ve Radyoloji Bölüm Başkanı Prof. Tarık Mahmud katıldı.

Kolabaş, açılıştaki konuşmasında bu bölümün Türk Devletinin Pakistan halkına hediyesi olduğunu belirterek, "Türk halkı ve hükümeti, Pakistan'ın sağlık hizmetlerini geliştirme çabalarına desteğini sürdürecektir." ifadelerini kullandı.

Katırcı da servisin ücretsiz hizmet vereceğine dikkat çekerek, "Bu sağlık hizmetinin amacı, sadece hastanenin kapasitesini artırmak değil aynı zamanda ultrason hizmeti için özel hastanelerde yüksek ücretler ödemek zorunda kalan hastaları maddi yükten kurtarmaktır." diye konuştu.

Radyoloji Bölüm Başkanı Prof. Tarık Mahmud, yeni kurulan servisin hastanedeki mevcut ultrason servisinin kapasitesini günde 750 hastaya çıkaracağını söyleyerek, Pakistan halkı adına TİKA'ya ve Türkiye Cumhuriyetine teşekkür etti.

TİKA,  2018 yılında yeni doğan ölüm oranlarının çok yüksek olduğu Sind Eyaletinin Mithi şehrindeki Anne Çocuk Hastanesinde ücretsiz hizmet veren Tanı-Teşhis merkezi kurmuştu.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan'daki Türk Mezarlığını Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil’in Şühedayi  Salihin bölgesinde bulunan Türk mezarlığının çevre düzenlemesini ve Türk Anıtını yaptı. Mezarlığın ziyarete açılış törenine Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Oğuzhan Ertuğrul, TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü...