Haberler

19 Mayıs 2016

TİKA Pakistan’da Mesleki Eğitim Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim İdaresi (TEVTA), Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü arasında imzalanan ikili protokoller uyarınca yürütülen “Mesleki Eğitim Projesi"nin ikinci ayağını oluşturan otomotiv ve inşaat sektörü eğitimleri başladı.

TİKA’nın proje partneri olan Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim İdaresi (TEVTA) ile yürüttüğü mesleki eğitim projeleri kapsamında otomotiv ve inşaat sektörleri içerisinde yer alan meslek gruplarına yönelik (oto elektrik, oto tamir, tarım makineleri, duvarcılık, inşaat teknik ressamlığı, duvarcılık) eğitimler Pakistan tarafının yoğun ilgisiyle başlatıldı. Aynı anda düzenlenen 6 mesleki eğitim programı kapsamında toplamda 90 eğitimciye Türkiye’den görevlendirilen Milli Eğitim Bakanlığı uzmanları tarafından mesleki eğitim verilmeye başlandı.

Proje ile Pakistan’ın istihdam piyasasındaki işgücünün niteliğinin arttırılması, Türkiye’nin sahip olduğu bilgi ve tecrübenin Pakistanlı paydaşlarla paylaşılması hedefleniyor. Ayrıca proje sayesinde Türkiye’deki mesleki eğitim ders içerikleri ve müfredat programları, eğitim modülleri hakkında da Pakistan tarafına bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Projenin açılışı ise TİKA heyetinin de katılımıyla TEVTA’nın genel merkezinde resmi törenle yapıldı. Açılış töreninde konuşan Pencap Hükümeti Teknik ve Mesleki Eğitim İdaresi (TEVTA) Başkanı İrfan Qaiser Sheikh, dost ülke olarak gördükleri Türkiye’den gelen uzmanlara ve böylesine önemli bir projeye katkı sağladıkları için TİKA’ya teşekkürlerini iletti, iki ülke arasındaki dostluğun böyle anlamlı ve yararlı projelerle daha da güçleneceğini vurguladı.

Sonraki Haber

Orta Asya Cumhuriyetlerinden Gazetecilerinin TİKA Ziyareti

T.C. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Dünya İnsani Zirvesi kapsamında Türkiye’ye davet edilen Orta Asya Coğrafyasından gelen bansın mensupları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nı (TİKA) ziyaret edip,...