Haberler

27 Ocak 2021

TİKA Pakistan’da Damak ve Dudak Yarığı Olan Çocuklar İçin Ameliyathane Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Pakistan'ın Karaçi kentinde Al-Mustafa Sağlık Merkezi'nde damak ve dudak yarığı sorunundan muzdarip çocukların tedavisi için modern ameliyathane kurdu.

Çocuklarda damak ve dudak yarığı tedavisi için kurulan modern ameliyathanenin açılış törenine, Sindh Valisi İmran İsmail, TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı, sivil toplum örgütü Al-Mustafa Refah Toplumu kurucusu ve ünlü ilim insanı Dr. Hacı Muhammed Hanif Tayyib ile çok sayıda davetli katıldı.

İsmail, burada yaptığı açıklamada, TİKA ve Türkiye'ye çocukların ihtiyacı olan böyle bir tesis açtıkları için teşekkür etti. Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluğa dikkati çeken İsmail, bu dostluğun gelecekte de süreceğini kaydetti.

TİKA Karaçi Koordinatörü Katırcı ise ameliyathanenin, damak ve dudak yarığından muzdarip çocukların normal şekilde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için kurulduğunu ifade etti. Katırcı, yıllık 1000 hastanın ücretsiz olarak tedavi edilmesinin hedeflendiğini söyledi.

TİKA, Karaçi'de bir hastanede yılda 6 bin hastaya ücretsiz hizmet sunan bir ultrason merkezi açmıştı. Talasemi hastaları için Pakistan'daki ilk yüksek bağımlılık ünitesi de yine TİKA tarafından hizmete sunulmuştu.

 

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Kenya’da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kenya’nın başkenti Nairobi’de Deep Sea gecekondu mahallesinde yaşayan öğrencilerin eğitim gördüğü North Highridge İlköğretim Okulu ile Anaokulunu yenileyerek donanım desteği sağladı. TİKA okula ayrıca 10 tonluk ve 3...