Haberler

24 Ağustos 2020

TİKA, Osmanlı Dönemi Eseri Nablus Belediye Kütüphanesini Restore Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde Osmanlı döneminde inşa edilen Belediye Kütüphanesinin restorasyonunu tamamladı.

Filistin'deki en zengin kütüphanelerden biri olan Nablus'taki tarihi bina, restorasyonun ardından belediyeye teslim edildi. 1869 yılında inşa edilen tarihi kütüphaneden günlük 750 kişi faydalanıyor. 

TİKA Filistin Koordinatörü Ahmet Refik Çetinkaya, törende yaptığı konuşmada, Nablus Belediye Kütüphanesini yeniden Filistin'e kazandırmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman Filistin'e destek verilmesi gerektiğini aktaran Çetinkaya, TİKA'nın da bu kapsamda elinden geleni yaptığını söyledi.

Nablus Belediye Başkanı Semih Tıbeyle de kütüphanenin ve içindeki tarihi arşivin kaybolmaktan ve harap duruma gelmekten kurtarılması amacıyla restorasyon yapıldığını dile getirdi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Moğolistan’da Seracılığa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’da tarım sektörünü kalkındırmak, istihdamı arttırmak ve gıda güvenliğini geliştirmek amacıyla yazlık sera kurdu. TİKA tarafından Moğolistan’ın batı sınırında, başkent Ulanbator’dan yaklaşık 1.700 km uzaklıkta yer alan Bayan-Ölgiy...