Haberler

16 Aralık 2020

TİKA Okul Bahçeciliğinde İlk Adımı Karadağ’da Attı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Karadağ Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde Karadağ ‘da 7 ilkokulda öğrencilere yönelik sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda sunulacak eğitimler kapsamında seralar kuruldu.

Karadağ Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı tarafından ilkokula devam eden öğrencilerin meyve, sebze, süt ve süt ürünlerine yönelik alışkanlıklarının olumlu yönde geliştirilmesi amacı ile  “Okullar için Meyve, Sebze, Süt ve Süt Ürünleri Programı” adı altında başlatılması düşünülen program,  TİKA’nın 2021 yılı içerisinde Balkanlarda uygulanmasını planladığı  “TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Okul Bahçeciliği Geliştirme Programları” nın ilkinin de Karadağ’da başlamasına katkı sağladı.

Karadağ’da ilk etapta Podgoritsa (Golubovci semtinde), Danilovgrad, Ulçin, Berane, Petnitsa, Moykovats ve Şavnik şehirlerinde merkez ve ilçe okulları dahil toplam da 3.065 öğrencinin istifade edeceği mevcut 7 pilot ilkokulda, Örtü Altı Sebze Üretiminin üretim ve pratik uygulamalarına yönelik ilk sera kurulumları gerçekleştirildi.

 

Çocukların Davranış Psikolojisi Olumlu Etkilenecek

Eğitim ve tarım alanında hayata geçirdiği onlarca proje için TİKA’ya minnettar olduklarını ifade eden proje okullarının yöneticileri, projenin büyüme çağında olan çocukların davranışlarının da olumlu yönde gelişmesine katkısı sağlayacağını düşünerek uygulamaya konulduğunu söylediler. Yöneticiler, okul bahçesinde kurulmuş seralar sayesinde çocukların toprakla buluşmasına ve kendi başlarına Üreterek-Yaşamak Modelini öğrenme metodu ile sağlıklı ürünler üretmesine imkân tanınacağını belirttiler.

Proje okullarında gerçekleştirilecek üretim ile sağlıklı ve dengeli beslenme, doğal besinlerin hayatımızdaki önemi hakkında teorik ve pratik bilgilerin de aktarılması hedefleniyor.

 

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Okul Bahçeciliği Geliştirme Programları

TİKA tarafından hazırlanan “TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Okul Bahçeciliği Geliştirme Programları” sayesinde, Balkanlarda öğrencilerin fiziksel, ruhsal ve duygusal gelişmelerine katkı sağlanması ve çocukların dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmelerine destek olunması amaçlanıyor. Program çerçevesinde; ekonomik yetersizlikler sebebiyle yetersiz ve dengesiz beslenen eğitim çağındaki çocukların okullarında, teorik ve pratik uygulama bahçe ve üretim merkezlerinin kurulması, öğrencilerin kurulacak bu merkez ve bahçelerden elde edilen ürünlerle beslenme kalitelerinin arttırılması,  ürünlerin bir kısmının yerel market ve pazarlarda satışının gerçekleştirilmesi ile eğitim gördükleri okullara ilave ekonomik destek olunması  ile projenin sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması planlanıyor.

2021 yılı içerisinde Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde öncelikle TİKA tarafından inşa edilen okul öncesi ve ilk öğretim okullarının bulunduğu proje alanlarında, talepte bulunan okulların programa dahil edilmesi ile genişletilecek TİKA Okul Bahçeciliği Programı kapsamında görev ve faaliyet sorumlulukları belirlenen program paydaşları; okul yönetimi, öğrenciler, veliler, yerel esnaf, kamu kurumları ve STK’lar ile proje kapsamında ortak çaba sarf etmeleri için faaliyet planlamaları ve değerlendirme toplantılarının yapılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Namibya’daki Sağlık Fakültesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Namibya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (NUST) “Klinik Acil Tıbbi Bakım Eğitim Laboratuvarı’na” donanım desteğinde bulundu. Sağlık alanında, özellikle anne-çocuk sağlığı konularında ciddi problemler yaşayan ve nüfusu da az...