Haberler

09 Eylül 2016

TİKA'nın Yenilediği Mecidiye Kemal Atatürk Koleji Anaokulu'nun Açılışı Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Katılımıyla Gerçekleşti

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Romanya'nın başkenti Bükreş'teki temaslarının ardından, soydaşların yoğun olarak yaşadığı Mecidiye bölgesindeki Tatar, Türk ve Romen çocuklarının eğitim gördüğü Kemal Atatürk Ulusal Koleji bünyesindeki anaokulunun Türk İşbirliği ve Kooardinasyon Ajansı İşbirliğince (TİKA) tadilatının tamamlanması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Folklor gösterisinin ardından konuşan Kaynak, Mecidiye'nin, Kırım Savaşı'nın ardından Dobruca'ya Kırım'dan gelen soydaşlar için Sultan Abdülmecit tarafından kurulduğunu anımsattı. Dobruca, Köstence, Mecidiye ve Romanya'nın tam da bu zamanda dünyanın ders alması gereken örnekler olduğunu vurgulayan Kaynak, ülke yöneticilerinin, dünya ırkçılıktan, radikalizmden ve başkalarını dışlamaktan sancı çekerken Mecidiye'deki bu anaokuluna gelmesi gerektiğini belirtti. "Yaratılmışların en değerlisi insanlar hangi inanışa inanıyorlarsa inansınlar ve hangi dili kullanırsa kullansınlar onların her biri değerledir" diyen Kaynak, yöneticilerin görevlerinin ise insanların bu özgürlüklerini yaşamalarına imkan vermek olduğunu söyledi. TİKA'nin Romanya'da faaliyet gösterdiği andan itibaren bölge ve kent fark etmeksizin eğitim, sağlık, spor, idari ve sosyal altyapı alanında çok başarılı projelere imza ettiğini dile getiren Kaynak, bu kapsamda "Romanya’da her okula Türkçe sınıfı projesi" çerçevesinde Dobruca'da 10 okula müstakil Türkçe sınıfları kurduğunu, bu sayıyı 20'ye çıkarmayı hedeflediklerini anlattı.

"TİKA'nın dil, din ve ırk ayrımı gözetmeden uyguladığı bu projeler, dost ve kardeş ülke Romanya ile olan ilişkilerimizin daha da kuvvetlenmesine vesile olacaktır"

Başkentteki Bükreş Üniversitesinde bulunan Türkoloji ve Osmanlı tarihi bölümlerinin renovasyonlarının gerçekleştirildiğini kaydeden Kaynak, "TİKA’nın dil, din ve ırk ayrımı gözetmeden uyguladığı bu projeler, dost ve kardeş ülke Romanya ile olan ilişkilerimizi daha da kuvvetlenmesine vesile olacaktır." dedi. Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ise Türkiye'nin stratejik ortağı Romanya ile her alanda iş birliğinin geliştiğini belirtti. TİKA Başkanı Serdar Çam da 54 ülkede ofisi olan ve 151 ülkede proje gerçekleştirilen TİKA'nin, Romanya'da 1,5 yıldır faaliyet gösterdiğini söyledi. Romanya’da bu kadar kısa zamanda farklı alanlarda 45 projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Çam, bu çalışmaların giderek artacağını kaydetti. Köstence Valisi Adrian Nicolaescu ise Türkiye'nin, Köstencelilere verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu vurguladı. Açılışın ardından, Bakan Kaynak ve eşi Şule Kaynak, sınıfları gezerek çocuklara çanta hediye etti, öğrencilerle ilgilendi.

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

TİKA’dan Somali’de İşitme Engelliler Okuluna Destek

Somali’nin Başkenti Mogadişu’da faaliyet gösteren ve 2006 yılında kurulan Uluslararası İşitme Engelliler Federasyonu’na bağlı Somali National Association of the Deaf isimli SONAD İşitme Engelliler Okulu’nun tadilat ve donanımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)...