Haberler

08 Mayıs 2023

TİKA'nın Moğolistan’da İnşa Ettiği Huzurevi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bayan Ölgiy vilayetinde yaşlıların ve kimsesizlerin barınma sorununu gidermek amacıyla huzurevi inşa edilerek donanım desteği sağlandı.

Bayan Ölgiy Sosyal Yardım ve Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı huzurevinin eski binası 2004 yılında Mesleki Denetim Kurumu tarafından incelenerek kullanılamaz raporu verilmişti. Ancak huzurevi sakinleri yeni bir bina yapılamadığından dolayı uzun yıllar aynı binada yaşamak zorunda kalmıştı. TİKA, 2022 yılında inşa çalışmalarına başladığı huzurevini tamamladı ve gerekli malzemelerle donatarak yaşlıların hizmetine sundu.

Huzurevinin açılış törenine T.C. Ulanbator Büyükelçisi Zafer Ateş, TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Bayan Ölgiy İl Meclis Başkanı Habil Şariv, İl Sosyal Hizmetler Müdürü Galya Akras, TİKA Ulanbatur Koordinatörü Emrah Ustaömer ve huzurevi sakinleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Dr. Öztürk, “TİKA olarak Moğolistan’da gerçekleştirdiğimiz en anlamlı projelerden biri olan bu huzurevinin açılışı için burada bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Türk kültüründe ve inancımızda yaşlılarımıza ve kimsesizlere sahip çıkılması önemlidir. Bu inançla, yaşlılarımızın barınma sorununun giderilmesi ve konforlu bir ortamda yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak amacıyla bu projeyi hayata geçirdik.” şeklinde konuştu.

İl Sosyal Hizmetler Müdürü Akras da yeni bir binaya kavuşmanın sevincini yaşadıklarını belirterek desteklerinden dolayı Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür etti. Akras, konuşmasının devamında “1958 yılında kurulan bu huzurevimiz bugüne kadar yaşlılara hiçbir zaman yeni bir binada hizmet verememişti. 1997 yılında Bugat ilçesinden il merkezine taşınmıştık. Ancak taşındığımız bina da eskiden Veterinerlik Kurumu tarafından kullanılan eski bir binaydı. Bugün ilk defa bizim için inşa edilen yeni bir binada yaşlılarımıza ve kimsesizlerimize hizmet verebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

"Türk İslam Kültür Mirası Olarak Balkanlarda Bektaşilik Sempozyumu" Ankara’da Düzenlendi

Türk İslam Kültür Mirası Olarak Balkanlarda Bektaşilik Uluslararası Sempozyumu Ankara’daki Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Dünyası Parlamenterler Birliği ve Sakarya Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Türk İslam Kültür Mirası Olarak Balkanlarda...