Haberler

14 Eylül 2015

TİKA'nın Kurduğu Diyaliz Merkezi Adenlilere Şifa Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Yemen’de kurulan Sadakat Hastanesi Diyaliz Merkezi, iç savaşın yaralarını sarmaya çalışan Aden kentinde hastalara şifa oluyor. Yemen'in savaş yorgunu kenti Aden'de böbrek hastaları, TİKA'nın diyaliz merkezi ile sağlığına kavuşuyor. Adenli hastalar ülkedeki faal tek diyaliz merkezinden dolayı TİKA'ya teşekkür ediyor. 

Merkez, kentte Husiler ile yönetim yanlısı Halk Direnişi Güçleri arasında 5 ay süren kanlı çatışmalara rağmen hizmet vermeye devam ediyor.  Böbrek yetmezliği çeken hastaların oldukça fazla olduğu Aden'deki merkezin hastaları, TİKA ve Türkiye'ye dua ettiklerini belirtiyor.

Böbrek hastası Abdülkerim el-Absi, merkezdeki diyaliz ünitelerinden faydalanan hastalardan bir tanesi.  Absi, Aden'in oldukça zor bir dönem yaşadığını belirtti.  Absi, ''Aden'de 5 ay boyunca oldukça kanlı günler yaşadık. Halkın çoğunluğu çatışmalardan kaçarak kenti terk etti. Kalanlar büyük imkansızlıklar içinde hastalıklarla pençeleşti. Birçok hastane ya çatışmalarda kullanılamaz hala geldi ya da imkansızlık nedeniyle kapandı. Ancak Sadakat Hastanesi Diyaliz merkezi Aden'de hasta kabul eden tek yer oldu. Burada birçok hasta ile beraber sadece Aden'den değil çevre iller Ebyen ve Mukalla'dan hastalar da hizmet alıyor. Türkiye'ye ve TİKA'ya çok teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Nobel ödüllü Karman'ın talebi

Merkez, 16 Mart 2012 tarihinde Nobel Barış ödülü sahibi Yemenli aktivist Tevekkül Karman'ın talebi ile Yemen'de 4 adet diyaliz ünitesi kurulması projesi kapsamında kurulmuştu. TİKA ve Türkiye'nin Sana Büyükelçiliği işbirliğinde yürütülen çalışmalarla Yemen Sağlık Bakanlığı'nın hizmetine sunulan merkezde 15 hasta aynı anda diyaliz makinelerini kullanabiliyor.  Merkezde 15 Adet hemodiyaliz cihazı, 1 takım su arıtma sistemi, 15 adet hasta karyolası, 7 bin 500 takım Arter-Ven seti, 180 adet geçici hemodiyaliz kateteri ve 7 bin 500 adet diyalizör ile çok sayıda tıbbi ilaç bulunuyor.  Tam kapasite ile 24 saat kesintisiz hizmet veren merkezde, Türkiye'de eğitim görmüş sağlık personeli görev yapıyor.

Sonraki Haber

Moldova’da Kongaz Dostluk Sahası Hizmete Açıldı

Moldova Gökoğuz Yeri Kongaz Kasabası’nda FİFA ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde inşası tamamlanan mini futbol sahası Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah’ın katılımıyla hizmete açıldı. TİKA, Moldova’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor....