Haberler

21 Nisan 2020

TİKA'nın Kovid19'la mücadele eden Lübnan'a tıbbi yardımları sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lübnan Halba Dr. Abdullah El Rassi Hastanesine bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla iki adet yenidoğan solunum cihazı temin edildi.  

Lübnanlı Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı, mültecilerle birlikte 1 milyon nüfusa sahip olan ve 700 bin kişinin yoksulluk sınırının altında yaşadığı Kuzey Lübnan’da bulunan Akkar şehri ülkenin en yoksul bölgelerinden biri konumunda bulunuyor.

Akkar şehrinin tek devlet hastanesi olan ve yılda yaklaşık 10 bin hastaya sağlık hizmet veren 105 yataklı Halba Dr. Abdullah El Rassi Hastanesine TİKA tarafından bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla iki adet yenidoğan solunum cihazı temin edildi. Bu destek ile hastanenin yenidoğan bölümünde yaşanan yoğunluktan dolayı ihtiyaç duyulan kapasite artırımı ve Covid-19’la mücadeleye destek sağlandı.

Yardımla ilgili konuşan Halba Devlet Hastanesi Müdürü/Başhekimi Dr. Mohamad Khodrine, Akkar halkı ve mültecilere verdikleri sağlık hizmetine katkı sağlayacak bu destek için Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Beyrut Koordinatörü Orhan Aydın da Lübnan’da sağlık alanında işbirliği faaliyetlerine devam ettiklerini, önceki hafta COVID-19 ile mücadele kapsamında 2 kuruluşa çeşitli malzeme ve ekipmandan oluşan destek sağlanmasının ardından Halba hastanesine sağlanan solunum cihazları ile bebek ölümlerinin azalmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan, Covid 19 ile Mücadelesinde Sırbistan’a Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sırbistan’da 250 aileye gıda ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıttı. Dünyada birçok ülkede olduğu gibi, Sırbistan’da da Covid-19 ile mücadele amacıyla alınan tedbirler kapsamında kapatılan işyerleri nedeniyle...