Haberler

18 Eylül 2015

TİKA'nın Irak'taki Yardımları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Telaferli Türkmenlerin yaşadığı Kerkük'e 25 kilometre mesafedeki Yahyava Kampı'nda kalan 25 kadına dikiş makinesi ve 125 kişiye kumaş yardımında bulundu.

TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Telaferli Türkmenlerin yaşadığı Kerkük'e 25 kilometre mesafedeki Yahyava Kampı'nda kalan 25 kadına dikiş makinesi ve 125 kişiye kumaş yardımında bulundu.

TİKA heyeti adına konuşan Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, yaptığı açıklamada, Irak'taki insani dramın başlamasından bu yana bölgeye sürekli yardım ulaştırdıklarını belirtti. Özellikle kadınlara iş alanı oluşturmak için çalıştıklarını ifade eden Kolabaş, "Daha önce de kampta kalan 100'den fazla kadına makine dağıttık. Bugün de buna 25 makine ilave ettik. Sayın Başkanımızın talimatı var. Elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Kolabaş, kamptaki eğitim koşullarının düzeltilmesiyle ilgili rapor hazırladıklarını ve Ankara'ya dönüşte yetkili birimlerle yapılacak yardımların görüşüleceğini kaydetti.  Yardım çalışmalarına katılan Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi de kamptaki yaşamın zor olduğunu vurgulayarak, Irak merkezi hükümetin sorunları görmezden geldiğini, destek olmadığını savundu. Türkiye'nin dışında kimsenin sığınmacıların yanında yer almadığını dile getiren Mehdi, "Bugün yapılan yardım ve destekler çok önemli. İnsanların hayırlı ve verimli uğraşları olsun istiyoruz. TİKA bu anlamda çok yardımcı oluyor ve sıkıntıları bir nebze de olsa hafifletiyor" şeklinde konuştu.

Kampta dikiş işi yapan 63 yaşındaki Sabha Sait, kendilerine yardımcı olan TİKA'ya teşekkür ederek, ''Türkiye'den Allah razı olsun. Bize çok yardım ediyor ve her türlü destekte bulunuyor. Onlar sayesinde hiçbir eksiğimiz kalmadı ancak yine de herkesin bir an önce evine dönmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.  Ayşe Hüseyin ise ''Türkiye, bize önem veriyor ve elimizden tutuyor. Bana verdikleri makine ile çocuklarıma kıyafet dikeceğim ve çevremdekilere faydalı olacağım" dedi.

Sonraki Haber

Bosna Hersek’te Tarıma Türkiye’den Tam Destek

Son yılların en yıkıcı savaşı olarak tarihe geçen Bosna savaşının bittiği yıl ülkede bir ofis açan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, ekonomisini düzlüğe çıkarmaya çalışan Bosna Hersek’in tarım politikalarına büyük destek sağlıyor. Saraybosna TİKA Ofisi,...