Haberler

11 Aralık 2017

TİKA'nın Gazze'de İnşa Ettiği Konutlar Filistinlilere Teslim Edildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze'de inşa edilen 320 konut, Filistinlilere teslim edildi. 

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, anahtar teslimi için Gazze'de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, TİKA tarafından yaptırılan konutların, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatıyla 2014'teki saldırılarda evlerini kaybedenler ile yoksul Filistinli ailelere teslim edildiğini söyledi.

Bölgedeki yoksul aileler için yeni konutların inşa edilmesi konusundaki temennilerini dile getiren Hasayine, "TİKA başta olmak üzere Türkiye'nin Filistin halkına sağladığı destekten çok memnunuz." şeklinde konuştu.

Hasayine, konuşmasının ardından yüzlerce Filistinli aileye konutların anahtarlarını teslim etti.

Gazze'nin güneyinde halk arasında Hucr ed-Dik olarak bilinen Vadi Gazze köyünde yapımı tamamlanan 320 konut, imzalanan anlaşmayla çarşamba Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığına teslim edilmişti.

TİKA'nın 2016 yılında inşasına başladığı konutlar 20 dönümlük bir arazi üzerine kurulu. Konut projesi 20 bloktan oluşuyor ve her blokta 16 daire bulunuyor. Her biri 100 metrekare olarak planlanan 320 dairede, yaklaşık 2.250 kişinin yaşamını sürdürmesi öngörülüyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiyalı Çiftçi Ailelere Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’nın kuzeyinde yer alan San Bernardo del Viento Belediyesi’nin kırsal kesimlerinde yaşayan ve tarımsal üretim dışında geçim kaynağı bulunmayan 40 aileye ekipman desteği gerçekleştirildi. Verilen destek sayesinde...