Haberler

09 Temmuz 2021

TİKA'nın Desteklediği Kuzey Makedonya İzcilik Kampının Açılışı Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkılarıyla Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde, Türkiye ile Kuzey Makedonya İzcilik Federasyonu ve Kalkan İzcilik Kulübü işbirliğinde "Uluslararası Kuzey Makedonya İzcilik Yaz Kampı"nın açılışı gerçekleşti.

Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle, Türkiye ile Kuzey Makedonya İzcilik Federasyonu ve Kalkan İzcilik Kulübü işbirliğinde bu yıl 11’incisi düzenlenen "Uluslararası Kuzey Makedonya İzcilik Yaz Kampı"nın açılışı gerçekleştirildi. 04 – 09 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenecek etkinliğin açılış törenine başta Türkiye olmak üzere Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Sırbistan (Sancak) ve Bosna Hersek’ten toplam 400 izci katıldı.

TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı, Türkiye ile Kuzey Makedonya İzcilik Federasyonu temsilcileri, MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin ve oradaki çeşitli Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle gerçekleştirilen açılışta, TİKA’nın 11 yıldır aralıksız destekte bulunduğu kampın Balkanlar’daki farklı dil ve kültürdeki gençlerin bir araya gelerek aralarındaki dayanışma ve birlikteliği artırdığına vurgu yapıldı.

TİKA’nın çocuklara ve gençlere daha iyi bir gelecek sunmak için dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Kuzey Makedonya’da da çeşitli projeler gerçekleştirdiğini belirten Halim Ömer Söğüt, izciliğin doğayı koruyup geliştirme ve kişilerin kendi imkan ve becerileri ile hayatta kalmalarını sağlamayı amaçladığını söyledi. Ayrıca Söğüt, Kuzey Makedonya’da doğrudan çocukları ve gençleri ilgilendiren eğitim şartlarının iyileştirilmesi doğrultusunda bugüne kadar birçok okul inşası, konferans ve benzeri çalışmaların hayata geçirildiğinin altını çizerek “Sağlık projelerimizde de çocuklar ve gençler her zaman en ön planda oldu. Desteklediğimiz proje ve çalışmalar bunun en önemli nişanesidir.” dedi.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı ise yaptığı konuşmada “En uzağa giden ok, en fazla gerilmiş yaydan çıkar. Bu pandemi sürecinin bizi böyle iyice germiş, birlik ve beraberliğe doğru en uzağa atılmış oku atmasını diliyorum. İnşallah gönül coğrafyamızdaki bu güzel kardeşlerimizle birlik ve berberliğimiz artarak devam eder.” ifadelerini kullandı.

Kalkan Derneği Başkanı Cengiz Destan da konuşmasında, söz konusu organizasyonu düzenlerken her yıl aynı heyecanı hissettiklerini söyleyerek “Pandemi maalesef bir yıl boyunca bizleri ayırdı. Bu ayrılığın devamında bu uluslararası organizasyonun Kuzey Makedonya’da TİKA’nın destekleriyle düzenlenmesi mutluluğunu ve Allah’a karşı şükrünü hissediyoruz.” sözlerine yer verdi.

Kalkan İzcilik Kulübü tarafından katılım sağlayan misafirlere ve medya temsilcilerine plaketlerinin takdim edilmesiyle devam eden tören, gösteri ve konser ile son buldu.

Sonraki Haber

TİKA'nın Katkılarıyla Yapılan Azerbaycan Göç Hizmeti Eğitim Merkezi Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Azerbaycan Devlet Göç Hizmeti Eğitim Merkezini yeniledi. Azerbaycan Devlet Göç Hizmeti tarafından düzenlenen eğitim programlarının kapsamının genişletilmesi ve eğitimlerin modern araç gereçler kullanılarak yapılmasını sağlamak amacıyla hizmet yerleşkesinde bulunan...