Haberler

27 Kasım 2023

TİKA'nın 18. "Cezeri Lab" Projesi Kırgızistan'da Hayata Geçirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan Devlet Teknik Üniversitesi (KDTÜ) bünyesinde Cezeri-Lab Dijital Tasarım Ve Üretim Laboratuvarı kurdu.

"Robotların Babası" olarak kabul edilen İsmail el-Cezeri'den ilham alınarak "Cezeri-Lab" ismi verilen dijital tasarım ve üretim laboratuvarında 3D tasarım, modelleme, üretim, robotik ve mekatronik çalışmalar yapma olanağı sunuluyor.

Laboratuvarda Türkiye üretimi çeşitli tipte 3D yazıcılar ve tarayıcılar, lazer kesim, CNC router cihazları, masaüstü torna, matkap tezgahları, dijital mikroskop, robotik eğitim setleri, bilgisayarlar ile çeşitli mekanik-elektronik araç ve gereçler bulunuyor.

Dijital tasarım ve üretim laboratuvarında buradaki cihazları ve araçları kullanmayı öğrenen eğitmenlere ve öğrencilere sertifikaları verildi.

Eğitim programı sonunda yapılan sertifika töreninde katılımcılara 3D tasarım, modelleme ve üretim, robotik çalışmalar yapma imkânı sunan laboratuvarla ilgili bilgi verildi.

TİKA'nın 18. "Cezeri-Lab" projesi Kırgızistan'da hayata geçirildi

TİKA Bişkek Koordinatörü Mehmet Bodur burada yaptığı açıklamada, TİKA Başkanlığınca bugüne kadar 17 ‘Cezeri-Lab’ projesi gerçekleştirildiğini belirterek "Kırgızistan'daki proje 18. olma özelliğini taşıyor." dedi.

Projenin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyetini dile getiren Bodur, söz konusu projenin diğer ülkelerde olduğu kadar başarılı olacağını umduklarını kaydetti.

TİKA, kurduğu laboratuvarı modern teknoloji ile donattı

Kırgızistan Devlet Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cırgalbek Sıdıkov, TİKA'nın üniversite bünyesinde kurduğu laboratuvarı modern teknoloji ile donattığını söyledi.

Sıdıkov, TİKA eğitmenlerinin üniversitedeki tekniker eğitmenleri ve öğrencileri laboratuvardaki cihazları ve araçları kullanmaya yönelik iki haftalık eğitim semineri düzenlediğini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Emniyet Mensuplarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde yürütülen “Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği” projesi kapsamında, Karadağ’ın çeşitli şehirlerinde görevli üst düzey polis müdürlerine Kriminal alanındaçeşitli eğitimler verildi.  TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü...