Haberler

11 Ağustos 2023

TİKA, Nijer’de Engellilerin İstihdamına Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Agadez Sultanlığı'nda faaliyet gösteren Engelliler Derneğinin satış merkezini yenileyerek, meslek üretim merkezinin atölyelerine malzeme ve donanım desteği sağladı.

Kültürel anlamda Nijer’in en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Agadez şehri, yerli ve yabancı olmak üzere her yıl birçok ziyaretçinin uğrak noktası olma özelliğini taşıyor. Özellikle geleneksel olarak düzenlenen Cure Salée ve Inferouane Festivalleri bölge esnafının önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturuyor.

Öte yandan, Agadez Sultanlığı'nın himayesinde kurulan ve Agadez şehir merkezinde faaliyet gösteren Engelliler Derneği üyeleri, ürettikleri kültürel ve gündelik yaşam ürünlerini Agadez halkı ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunarak gelir sağlıyor.

Tarihi Nijer-Türk dostluk ve iş birliğinin en önemli merkezlerinden biri olan Agadez şehrinin geleneksel liderliği konumundaki Agadez Sultanlığı'nın talebi doğrultusunda TİKA, sultanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Engelliler Derneğinin satış merkezini geleneksel mimariye uygun olarak yeniledi.  

Yürütülen proje kapsamında, Agadez merkezde derneğe bağlı olarak faaliyet gösteren ve gündelik eşyalar başta olmak üzere birçok nesneyi üreten mesleki üretim merkezinde bulunan dikiş-nakış, metal kaynak, deri ve optik atölyelerine; kumaş, dikiş makineleri, optik cam-çerçeve, deri, demir ve tamamlayıcı ekipmanlardan oluşan malzemeler temin edildi.

Yenilenen satış merkezi ve üretim malzemeleri, Agadez Sultanı Oumarou Ibrahim Oumarou, TİKA Niamey Ofis Asistanı Amadou Amadou ve Agadez Sultanlığı Engelliler Derneği üyelerin katılımıyla yetkililere teslim edildi.

Agadezli engelli vatandaşların istihdamına ve ekonomik entegrasyonuna katkı sunulması ve dernek üyesi meslek sahiplerinin gelirlerinin artırılmasını amaçlayan projeden 250’den fazla ailenin yararlanması öngörülüyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Vietnam’daki Balıkçılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Vietnam’ın An Giang, Ho Chi Minh ve Tay Ninh eyaletlerinde geçimini balıkçılıkla sürdüren ailelere 30 adet motosiklet desteği sağladı. Vietnam’ın güneyinde; Kamboçya sınırına yakın An Giang, Ho Chi...