Haberler

21 Aralık 2016

TİKA Myanmar'da Eğitim ve Altyapı Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Myanmar’da halka yardım elini uzatmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerle yeni bir döneme adım atan demokrasiye geçiş sürecinde her geçen gün ilerleyen gelişme yolundaki Myanmar’ın, şiddet olaylarının artış gösterdiği Arakan Bölgesi’nde yaşayan halkın sorunlarını çözmek üzere hiç bir yardımı esirgemeyen TİKA yardım elini bu kez de Yangon Bölgesi halkına uzatıyor. TİKA, bölge halkının ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine yönelik projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bu kapsamda Aralık Ayı başında Myanmar TİKA Program Koordinasyon Ofisi ve Türkiye’den gelen TİKA heyeti tarafından başlatılması planlanan projeler ile ilgili ön inceleme çalışması yürütüldü. İlk olarak Yangon’da bulunan pek çok farklı din ve etnik gruptan çocukların eğitim gördüğü ve meslek edindirme faaliyetlerinin yürütüldüğü Mary Chapman Sağırlar Okulu ziyaret edildi. Okulun projelerinde yer alan spor salonu tadilatı ve kütüphanenin geliştirilmesi yönelik olarak teknik ön fizibilite çalışmaları yapıldı. Projenin ayrıntıları hakkında okul yöneticileri ile görüş alışverişinde bulunuldu.

Bago Bölgesi Magyikwin Köyü’nde anaokulu ve köprü inşaatı yapım işi proje hazırlık çalışmaları devam ediyor. Budist, Hristiyan ve Müslüman halkın barış içinde yaşamakta olduğu köyü ana arter yola bağlayan tahta köprü ihtiyacı karşılayamıyor. Aşırı muson yağışları ve taşkınlar nedeniyle kullanılamaz duruma geliyor. Aynı köyde yer alan anaokulu inşaatı yapım işinin gelecek yılın ilk 3 ayında büyük oranda tamamlanması planlanıyor. Merkez ve çevre köylerde eğitim imkânı bulamayan çocukların devam ettiği tek sınıflı tahta okul yerine 3 sınıflı, çocuk parkı olan modern bir okul yapılması öngörülüyor.

Sonraki Haber

Zika Virüsü ile Mücadeleye TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gine Bissau Sağlık Bakanlığı’na bağlı Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne Zika virüsü ile mücadelede ve HIV testinde de kullanılan cihaz desteğinde bulunuldu. TİKA, Gine Bissau’da sağlık projelerine hız kesmeden...