Haberler

28 Eylül 2015

TİKA Moğolistan Kazaklarının Yaşadığı Bayan Ölgiy Vilayeti’ne Süt İşletme Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’dan 1700 km uzaklıkta Kazak asıllı vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde kurulmuş olan süt işletme tesisine malzeme ve donanım desteği sağlandı.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’dan 1700 km uzaklıkta Kazak asıllı vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde TİKA’nın girişimiyle kurulmuş olan süt işletme tesisine malzeme ve donanım desteği sağlandı. Bayan-Ölgiy’de düzenlenen açılış töreniyle Ölgiy Süt İşleme Tesisi hizmete girdi. Törene, Bayan-Ölgiy Valisi Darmen Huzkey, İlçe Meclis Başkanı Ongar, İl Genel Meclis Üyeleri, TİKA yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende TİKA’nın destekleriyle kurulan tesis sayesinde Ölgiy halkına sağlıklı ve güvenli süt ve süt ürünleri sunma imkanı sağlanacağı, ayrıca bölgede istihdam yaratarak, markalaşma yolunda önemli bir adımı oluşturacağı dile getirildi. Bayan-Ölgiy Vilayeti’nin merkezi olan Ölgiy şehrinde halka sağlıklı ve güvenli gıda temini, özellikle süt ve süt ürünlerinin sağlıklı olması başlıca sorunlarından birisi arasında yer alıyor. Bu kapsamda söz konusu sorun Valilik ve Kaymakamlık faaliyet programında yer almış olup, bahse konu projenin hayata geçirilmesi için ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanlar TİKA tarafından temin edilerek hizmete sunuldu.

Ölgiy İlçe Kaymakamı Habay Ömirbek, törende yaptığı konuşmada, Ölgiy halkına sağlıklı ve güvenli süt ve süt ürünleri temin edilmesi amacı çerçevesinde kaymakamlık tarafından hazırlanmış olan “Süt İşletme Tesisi Kurulması Projesi”nin hayata geçirilmesi için birçok Büyükelçilik ve sivil toplum örgütüne başvuruda bulunduklarını kaydetti. Söz konusu projeye sadece TİKA’dan olumlu yanıt verdiğini belirten Ölgiy İlçe Kaymakamı Ömirbek, sağlanan destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın Kırgızistan Temasları

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve Türk Kızılayı yetkilileri Kırgızistan temasları kapsamında Kırgızistan'ın Karakol kentinde öksüz ve yetim çocukların kaldığı yurdu ziyaret etti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve...