Haberler

12 Ekim 2023

TİKA Moğolistan’daki Duha Türklerine Destek Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın Tayga bölgesinde ren geyiği yetiştiriciliği ile geçimini sağlayan Duha Türkü 230 ailenin çadırlarını soğuk kış şartlarına dayanacak şekilde yenileyerek yağmurluk, bot, ilk yardım malzemesi ve geyikler için ilaç gibi malzeme desteğinde bulundu.

Duha Türkleri Moğolistan’ın kuzey sınırında başkent Ulanbatora yaklaşık 1100 km mesafedeki Hövsgöl Vilayeti Tsagaannuur ilçesi yakınlarında bulunan Tayga ormanlarında geyik yetiştiriciliği yaparak göçebe bir şekilde yaşayan dünyadaki en küçük etnik gruplardan biri olarak hayatlarını devam ettiriyor.

Duhaların bir kısmı kış aylarını tayga yerine Tsagaannuur ilçesinde geçiriyor. Geyik sürüleri besleyen aileler ise taygada yaşamaya devam ediyor. Duhalar, yaz geldiğinde ise geyiklerin soğuk iklim şartlarında yaşayabilmesinden dolayı taygalardan daha yüksekteki dağlık alanlara göç ediyorlar.

TİKA, bu yıl çok zor iklim şartları altında yaşayan Duha Türklerinin talebi üzerine eskiyen çadırlarının tamamını yeniledi. TİKA ayrıca 230 aileye yağmurluk, bot, ilk yardım çantası, dereleri geçebilmeleri için şişme bot, dürbün ve sayıları 3000’e yaklaşan geyikler için ilaç temin etti.

Duha Türklerinden Tsetsegee Borşil: “Ren geyiği çobanlığına bağlı bir yaşam sürdüğümüz için yaşam tarzımızı ve kültürel mirasımızı koruma konusunda birçok zorlukla karşılaşıyoruz. TİKA bizim temel ihtiyaçlarımızı dinleme konusunda oldukça istekli davranarak topluluğumuza paha biçilemez bir yardımda bulundu. Tayga bölgesinde yaşayan bizler için Türk halkının göstermiş olduğu bu destekten dolayı minnettarım. Onlara kalpten şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Byandalai Badam ise, “Yıl boyunca hem yazın hem kışın bizim için ev görevi gören çadırlarda yaşıyoruz. Çadırlarımız için çadır bezi sağlayan ve bir anlamda bizlere yeni yuvalar kazandıran TİKA’ya çok teşekkür ederiz. TİKA’nın bu desteğinin karşılığında biz de mümkün olduğu kadar çok fazla ren geyiği yetiştirmekte kararlıyız” ifadelerini kullandı. 

Geçmiş yıllarda Duha Türklerinin kültürel mirasının korunması için TİKA tarafından Tsagaannuur ilçe merkezinde Duha Türkleri Araştırma Merkezi ve Merkez bünyesinde ilçede yaşayan Duhaların araştırmacıları ve turistleri ağırlayarak gelir elde edebilmesi için bir çadır kamp tesisi kurulmuştu. TİKA, ayrıca Duha Türklerinin temel geçim kaynağı olan ren geyiklerinin sayılarının artırılması ve kan yakınlaşmasından dolayı oluşan genetik bozulmanın önlenmesi amacıyla Güney Sibirya’dan damızlık ren geyiği de temin etmişti.

 

Sonraki Haber

Karadağ’da Roman Geleneksel Halk Danslarının Yaşatılmasına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’da bulunan Roman Halk Dansları Topluluğuna kıyafet desteği sağladı. Karadağ Roman Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren ve bu yıl kurulan Roman Halk Dansları Topluluğu 16 kişiden oluşuyor ve kültürel...