Haberler

11 Haziran 2021

TİKA Moğolistan’da Kışlık Sera Projelerini Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moğolistan’ın iki farklı bölgesinde modern imkanlara sahip kışlık sera inşa etti.

TİKA, Moğolistan’da tarım sektörünü güçlendirmek, istihdamı arttırmak ve gıda güvenliğini geliştirmek amacıyla çeşitli projeleri hayata geçiriyor. Bu kapsamda 2020 yılında Moğolistan Seracılar Birliğine ait Ulanbator’daki arazide ve başkent Ulanbator’dan yaklaşık 1.650 km uzaklıkta yer alan Uvs Vilayeti Tarialan İlçesi’nde birer adet damlama sulama sistemi, su deposu, ısıtma ve havalandırma sistemi olan kışlık seralar kuruldu.

TİKA tarafından kurulan kışlık seralarda yılın dört mevsiminde ıspanak, domates, marul, lahana, biber, soğan ve salatalık gibi sebzeler yetiştirilmesinin yanısıra bu sebzelerin fideleri de yetiştirilebiliyor ve diğer sera işletmecilerine dağıtımı yapılıyor.

Kışlık sera projeleri, Moğolistan'da seracılık sektörünün geliştirilmesi, yeni istihdam alanlarının oluşturulması ve ülke ekonomisine katkı sağlanması gibi faydalarıyla tarım sektöründe örnek bir proje oldu.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Bangladeş Göç İdaresine Servis Aracı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş Göç İdaresine, Arakan kamplarına ulaşımda kullanılmak üzere 30 koltuklu servis aracı temin edildi. TİKA tarafından temin edilen ve Bangladeş Göç İdaresine teslim edilen 30 koltuklu servis...