Haberler

24 Kasım 2020

TİKA Mezar-ı Şerif’te Sokak Çocuklarına Umut Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle Belh Vilayeti Sosyal ve Çalışma İşleri Müdürlüğü iş birliğinde cadde ve sokaklarda çalışan çocuklar için yeni bir eğitim projesi başlatıldı.

Belh Vilayeti Sosyal ve Çalışma İşleri Müdürlüğü tarafından sokak çocuklarına dair yapılan gözetim çalışması sonucunda tespit edilen 120 çalışan çocuk, TİKA aracılığı ile başlatılan “Haydi Çocuklar Okula!” kampanyasıyla yeniden eğitim hayatına kazandırılması hedefleniyor. 7-15 yaş üzerindeki pek çok çocuk ailesinin geçimini sağlamak amacıyla sokaklarda ağır şartlar altında çalışıyor.

Çocuklara Eğitim Materyelleri ve ailelerine ise gıda ile temizlik malzemesi dağıtım törenine, T.C. Başkonsolos Yardımcısı Armağan Ardoğan, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan, Belh Vilayeti İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Afzal Hadid, Eğitim Müdürü Aliullah Emiri, Türkiye Maarif Vakfi Mezar-ı Şerif Afgan-Türk Erkek Lisesi Müdürü Şeref Koç, Kız Lisesi Müdürü ve diğer eğitimciler ile Belh Vilayeti Sosyal ve Çalışma İşleri Müdürü Metiullah Metin ve çalışanları katılım sağladı.

Belh Vilayeti İl Şura Başkanı Dr. Muhammed Afzal Hadid dağıtım töreninde basına yaptığı açıklamada: “Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya teşekkürlerini ileterek çok farklı bir projeyi hayata geçirdiklerini, birbirinden kaliteli malzeme desteğinde bulunarak çocukların yeniden okula gitmelerine inandığını” ifade etti.

Proje kapsamında, her bir öğrenciye gerek duyulan bir dönemlik eğitim materyali ve okul üniforması temin edildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan KKTC'deki Kadın Girişimcilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) kadın girişimcilerin üretimde yer alabilmelerine ve kadın istihdamına katkı sağlamak amacıyla çeşitli alanlarda destek projesi başlattı. TİKA Lefkoşa Program Ofisi, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi, Serdarlı Belediyesi ve...