Haberler

30 Eylül 2017

TİKA Meksikalı Hastalara Şifa Dağıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika Sosyal Yardım Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezlerinde görevli uzman doktorlara ve teknikerlere yönelik ortopedik protez ve ortez eğitim programı düzenlendi.

Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF Nacional) toplumun refahını geliştirmeye yönelik projeler ve karşılaştıkları problemleri aşmalarına yönelik çözümler üreten bir kamu kurumu olma özelliğini taşıyor. 1977 yılında Meksika Devlet Başkanı Jose Lopez Portillo ve eşi tarafından kurulan Meksika Sosyal Yardım Kurumu çocuklara, engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal projeler hayata geçiriyor. Bünyelerinde ücretsiz hizmet veren eğitim kurumları, ortez ve protez üretim merkezleri, yaşlı ve çocuk bakım evleri, göçmen çocuklara yönelik hizmet veren barınakları mevcut durumda yer alıyor.

2010 yılında Meksika Milli İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) tarafından yapılan nüfus sayımına göre; Meksika’da yaşayan toplam engelli sayısı 5.739,270 kişi olarak biliniyor. Bu rakam Meksika nüfusunun %5,1’ne denk geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi kısıtlı çalışma imkânları ve diğer sosyal problemler sebebi ile engelli insanlar yeterli ekonomik imkânlara sahip değil. Meksika hükümeti uluslararası taahhütleri ve binyıl kalkınma hedefleri çerçevesinde hazırlamış olduğu Ulusal Kalkınma Planı (2013-2018) ve Ulusal Sosyal Yardım Programında (2014-2018) engellilere yönelik öncelikleri ve eylemleri eklemişti. Engellilere yönelik kararlaştırılan eylemlerin ulusal çapta takip edilmesi, devlet ve özel sektörün birlikte hareket etmesine yönelik çalışmalar Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) tarafından yürütülüyor.

Meksika Sosyal Yardım Kurumu bünyesinde yer alan Gaby Brimmer Rehabilitasyon Merkezi ve Iztapalapa Rehabilitasyon Merkezi aracılığı ile engellilere yönelik ortez ve protez hizmetleri sunuyor. Her iki merkezde Meksiko City’de yer almakta olup toplam 14 adet ortez ve protez üretim laboratuvarına sahip. Bu laboratuvarlarda engellilere yönelik gerekli tıbbi desteği sağlayacak kaliteli ortez ve protez cihazı üretiliyor. Yıl içerisinde toplam 10.442 adet ortez ve 590 adet protez cihazı üretilmek sureti ile ihtiyaç sahiplerine hizmet veriliyor.

TİKA ile Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu işbirliğinde Iztapalapa Rehabilitasyon Merkezinde 14 kişiden oluşan uzman doktorlara ve teknikerlere yönelik teorik ve uygulamalı ortopedik protez ve ortez eğitim programı düzenlendi. Düzenlenen uygulamalı eğitimler kapsamında 7 tane hastanın ortez ve protez ihtiyaçları da giderildi. Program kapsamında Dinamik Ayak Bileği Ayak Ortezi (DAFO), Diz Ayak Bileği Ayak Ortezi (KAFO), hasta değerlendirme, negatif ölçü alma ve pozitif model rektifikasyon konuları işlendi.

TİKA tarafından Meksika’da yaşayan engellilere yönelik sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla hayata geçirilen ortopedik protez ve ortez eğitim programına katılan uzman doktorlara ve teknikerlere sertifikaları Ankara Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Serap Alsancak, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Yük. Mühendis Haydar Altınkaynak, Doç. Dr. Senem Güner, DIF Iztapalapa Rehabilitasyon Merkezi Genel Koordinatörü Dr. Ivonne Franck Rodriguez, TİKA Meksika Program Koordinatörü Muhammed Ünal ve hasta yakınlarının katıldığı törenle takdim edildi. 

Sonraki Haber

Çad’da Genel Referans Hastanesi'nin Eczanesi TİKA Tarafından Yenilendi

Çad’da Genel Referans Hastanesi’ne ait eczane Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yeniden inşa edilerek hizmete sunuldu. TİKA Çad’ da sağlık, eğitim, mesleki eğitim, tarım, insani yardım alanlarındaki çalışmalarına yenilerini eklemeye devam ediyor....