Haberler

14 Ekim 2021

TİKA, Meksika’daki Rehabilitasyon Merkezine Duyusal Gelişim Odası Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Meksika'da Sosyal Yardım Kurumunun (DIF) Çocuk Destek ve Gelişim Merkezlerine devam eden kız ve erkek çocuklar için Duyusal Gelişim Eğitim Odası kurdu.

TİKA, Meksika'nın farklı eyaletlerinde kurulacak 10 Duyusal-Sensörel Gelişim Odası'nın ilkini Meksika'da Meksika'da Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) ile işbirliği içinde hizmete açtı. Proje kapsamında açılan eğitim merkezleri olan Chiapas, Meksika Eyaleti Guanajuato, Hidalgo, Jalisco ve Nuevo León Çocuk Yardım ve Gelişim Merkezlerine (CADI) devam eden 1 ila 6 yaş arasındaki kız ve erkek çocuklarının erken duyusal-duygusal deneyimler geliştirmeleri ve zihinsel sağlıklarını geliştirmelerine destek sağlayacak.

Duyusal-Sensörel Gelişim Odalarındaki oyun etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde TİKA tarafından sağlanan didaktik kitaplar, erken uyaran mobilyalar, bilgisayarlar, projektörler, dokulu malzemeler, kukla tiyatrosu, resim malzemeleri ve müzikli oyuncaklar gibi materyaller sağlandı. Sağlanan materyaller sayesinde, her odanın adaptasyonundan sorumlu olan ve buradaki faaliyetleri yönlendirecek olan Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) tarafından toplam 109 eğitim görevlisine TİKA tarafından eğitim verildi.

Meksika Sosyal Yardım Kurumu (DIF) Başkanı María del Rocío García Pérez, açılış töreninde yaptığı açıklamada, TİKA tarafından onaylanan ve finanse edilen projenin, ülkedeki tüm kız ve erkek bakım alanlarına ulaşan yenilikçi bir metodoloji olmayı amaçladığını belirtti. Çocukların teknolojik araçları ve altyapıyı kullanarak kapasitelerini geliştireceklerini söyleyen Pérez, eğitim odasının, çocuklardaki işbirliği, problem çözme, yaratıcılık, empati, iletişim ve takım çalışması gibi sosyal becerilerine katkı sağlayacağını ifade etti.

TİKA Meksika Koordinatörü Fatih Abdi Çetin de yaptığı açıklamada, TİKA’nın DIF’in Meksika genelinde yaptığı faaliyetlere katkı sunmasının yanı sıra Meksika’nın farklı eyaletlerine 10 yeni eğitim salonu kazandıracaklarını belirterek, desteğin muhtaç çocukların gelişimleri için olan öneminden bahsetti.

 

Sonraki Haber

Karadağ’da Mesleki Eğitime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Golubovci Meslek Lisesi işbirliğinde, Başkent Podgoritsa’da bulunan Golubovci Meslek Lisesi’ne eğitim ekipman ve malzemesi desteği sağlanarak, okul öğrencileri ile birlikte bölgede kuaförlük hizmeti sunan...