Haberler

18 Ocak 2016

TİKA, Makedonya'da 489 Projeyi Hayata Geçirdi

Makedonya’da 2006 yılından itibaren faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), eğitim, sağlık, altyapı ve kültürel mirasın korunması gibi birçok alanda bugüne kadar 489 proje hayata geçirdi.

Makedonya’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Makedonya’da sağlık, altyapı ve kültürel mirasın korunması gibi birçok alanda bugüne kadar 489 proje hayata geçirdi.

TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, TİKA'nın 2015 yılında da Makedonya'da etkili faaliyetler yürüttüğünü söyledi. Tiryaki, TİKA Üsküp Program Koordinasyon Ofisi’nin kurulduğu günden bu yana ülkede 489 proje hayata geçirdiğini dile getirdi. Projelere değinen Tiryaki, sağlık alanında hastane ve sağlık ocağı tadilatından donanım ve tıbbi analiz laboratuvarlarının kurulmasına, birçok projeye imza attıklarını, kültürel mirasın korunması kapsamında da önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Tiryaki, "Makedonya'daki ecdat yadigarı mirasa sahip çıkılması ve bu kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması amacıyla, Manastır şehrinin en güzide eserlerinden İshakiye Camisi'nin, ayrıca İştip'teki Radanye Mahmut Aga Camisi ve Ustruga'daki Mustafa Kebir Çelebi Camisi ile Kalkandelen'deki Osmanlı hamamının restorasyonları çalışmaları başarılı şekilde tamamlandı" dedi. Üsküp'teki Sultan Murat, İshak Bey (Alaca) ve Hüseyin Şah camilerinin restorasyon, yapısal güçlendirme ve çevre düzenleme uygulama projeleri ile ilgili gerekli hukuksal düzenlemelerin bittiğini aktaran Tiryaki, bu yıl içinde uygulama çalışmalarının başlatılmasının planlandığını bildirdi.

Üç yeni okul inşa edildi

Tiryaki, eğitim alanında da yıl boyunca önemli projeler hayata geçirdiklerini, Makedonya genelinde 2015'te üç yeni okul bina inşaatı ile bir okul binası tadilatı ve donanımının yapıldığını söyledi. Debre'de 1968 yılından itibaren eğitim veren ve kullanım alanı yetersiz olan eski lise binası yerinde, 24 derslik ve 5 bin metrekare kapalı alandan oluşan Debre Lisesi inşaatının şubat ayında tamamlanacağını belirten Tiryaki, ayrıca, kırsal kesimde yaşayan Yörük Türklerinin eğitim kapasitesini artırmak amacıyla, Vasilevo ve Merkez Jupa'ya bağlı köylerde yeni okul inşaatı ve donanımı için gerekli çalışmaların tamamlanıp hizmete sunulduğunu kaydetti. Tiryaki, Plasnitsa'da Türkçe eğitim veren Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun da tadilatının yapılıp donanım desteği sağlandığını dile getirerek, eğitime destek faaliyetleri çerçevesinde ayrıca, 21 merkezde bin 400 kişiye Türkçe kursları açıldığını, ilkokul, lise ve üniversite öğrencilerine toplam bin 850 burs verildiğini ifade etti.

Ekonomik kalkınmaya yönelik projeler

Tiryaki, halkın sosyal ve ekonomik kalkınmasına destek için daha önce uygulanan arıcılık projesinin biraz daha mikro düzeye indirildiğini, yaklaşık 35 aileye ekipman ve arı temin edildiğini, ayrıca İştip, Radoviş, Konçe ve Valandova’da meyveciliğin geliştirilmesi kapsamında 9 bin 680 adet elma, erik, vişne, armut, ceviz ve badem fidanı hibesi sağlandığını anlattı. Tiryaki ayrıca, Doğu Makedonya’daki Türk kökenli vatandaşların yaşadığı 72 köyde 560 aileye verimi yüksek sebze çeşitlerinin yıl boyunca ekimi için seracılık ekipmanları ve tohum desteği verildiğini bildirdi. İnsani yardım anlamında da yıl boyunca önemli işler yaptıklarını belirten Tiryaki, yağmurun etkisiyle Kalkandelen bölgesindeki Pena Nehri’nin taşması sonucu meydana gelen sel ve heyelanlarda bölge halkına temel gıda malzemelerinden oluşan yardım paketleri dağıtıldığını, ayrıca İştip’e bağlı köy yollarının tıkanması ve ulaşımın sekteye uğraması nedeniyle 8 köye acil ve hızlı yardım paketi dağıtımı yapıldığını sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

Sonraki Haber

TİKA’dan Doğuş Kilisesi’nin Restorasyonuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin’in Beytüllahim kentinde bulunan ve Hristiyanlarca Hz. İsa’nın doğduğuna inanılan Doğuş Kilisesi’nin restorasyonu amacıyla kurulan fona katkı sağladı. Kilisenin ilk restorasyonu Osmanlı döneminde yapıldı Roma İmparatorluğu tarafından 327...