Haberler

07 Temmuz 2023

TİKA, Macaristan’da Türkoloji Bölümlerini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İlim Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) iş birliğinde Macaristan’daki Türkoloji bölümlerinin ihtiyaç duyduğu kitaplar temin edildi.

Macaristan’da bulunan Türkoloji bölümleri ve öğretim üyelerinin talep ettiği kitaplar İLESAM tarafından temin edilerek TİKA’nın desteğiyle ülkeye getirildi.

Kitapların teslimi için Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen törene T.C. Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu, TİKA Budapeşte Koordinatörü Elif Türkislamoğlu, İLESAM Genel Müdürü Mehmet Nuri Parmaksız, KKTC’nin Macaristan temsilcisi Ezel Özgür Ezel, Türkoloji bölümü öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

Program kapsamında Türkiye’den temin edilen kitaplar Macaristan Tarih Cemiyeti Başkanı Pal Fodor, Eötvös Lorand Üniversitesinden emekli Türkoloji öğretim üyesi David Geza’ya ve ELTE Türkoloji Bölümü, Szeged Üniversitesi Altayistik Bölümü, Pecs. Üniversitesi Beşeri Bilimler Kütüphanesi, Macar Bilimler Akademisi Şarkiyat Bölümü Kütüphanesi, Budapeşte Teknik Üniversitesi Kütüphanesi temsilcilerine teslim edildi.

TİKA ile İLESAM arasındaki iş birliği doğrultusunda TİKA’nın ofislerinin bulunduğu ülkelerde Türkiye’ye ve Türk dili ile kültürüne ilişkin çalışmaları desteklemek, kültürel ilişkileri güçlendirmek amacıyla kitap bağışları yapılıyor.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan’da Kültürel İş Birliği Faaliyetlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali, 3-6 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kırgızistan’da düzenlendi. TİKA ve Ankara Kulübü Derneği Kırgızistan Koordinatörlüğü iş birliğinde düzenlenen Uluslararası Dünya Halkları Kültür Festivali/Yarışması, Kırgızistan’ın...