Haberler

23 Kasım 2015

TİKA Macaristan’da Çocukların Yüzünü Güldürdü

Macaristan’ın Szekesfeverhar iline bağlı olan Szabadbattyán Kasabasında yer alan Cifrakert Anaokuluna Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA, Macaristan’da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda TİKA tarafından Macaristan’ın Szekesfeverhar iline bağlı olan Szabadbattyán Kasabasında yer alan Cifrakert Anaokuluna malzeme desteğinde bulunuldu.

Macaristan’da tarihi eserlerin restorasyonu dışında kültürel işbirliği, bilim, sağlık ve eğitim alanlarında da proje ve faaliyetler yürüten TİKA tarafından, 4.500 nüfuslu Szabadbattyán Kasabasında yer alan Cifrakert Anaokuluna yönelik temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Törene Szabadbattyán Belediye Başkanı István Polyák, Macaristan Ulusal Meclisi milletvekili Gábor Törő, Szabadbattyán Belediyesi, T.C. Budapeşte Büyükelçiliği, TİKA ve Yunus Emre Türk Kültür Merkezi yetkilileri katıldı. Açılış konuşmalarının ardından anaokulu öğrencileri Macar halk şarkıları ile misafirleri selamladılar. Anaokulundaki törenin ardından kasabadaki tarihi kule ve kulenin önündeki Türk-Macar Dostluk anıtı ziyaret edildi.

Szabadbattyán Kasabası Macaristan’ın Szekesfeverhar iline bağlı bir kasaba olup tarihsel bir önem taşıyor. Kasaba merkezindeki on altıncı asırdan kalma “Kula” isimli tarihi kule Osmanlı İmparatorluğu döneminde stratejik önemi dolayısı ile 145 yıl kadar kullanılmıştır. Kule hâlihazırda müze olarak faaliyet göstermekte olup kule avlusunda eski bir camiye ait olduğu düşünülen kalıntılara rastlanmıştır. 2007 yılında Szabadbattyán Belediyesi girişimleri ile “Kula” avlusu içerisinde Türk-Macar dostluğunu temsil eden ahşap bir anıt inşa edilmiştir.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan, Kırgızistan’ın Bilişim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA), Kırgızistan Maliye ve Dışişleri bakanlıklarının bilişim altyapısının oluşturulmasına destek vereceği bildirildi. TİKA ile Kırgızistan Maliye ve Dışişleri Bakanlığı arasında bilişim altyapısının oluşturulmasını öngören işbirliği protokolü TİKA Orta Asya ve Kafkasya Dairesi Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk,...