Haberler

02 Temmuz 2021

TİKA Lübnan’daki Tarihi Camiyi Restore Etti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan’ın Trablusşam şehrinde bulunan ve Sultan İkinci Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıl dönümünde açılışı yapılan Mina Hamidiye Camii’nin restorasyon, bakım ve onarım çalışmalarını tamamladı.

Trablusşam halkının bağışlarıyla 1902 yılında yaptırılan ve zaman içerisinde yıpranarak, yanlış mimari müdahalelere maruz kalan cami, 1960’lı yıllarda yükseltilen minare, yanlış imalatlar sonucu çevre için tehlike arz eder hale geldiğinden bir kısmı kesilerek yıkılmıştı.

Başta caminin aslına uygun mimaride bir minareye kavuşturulması ve abdesthanenin tadilatı işleri olmak üzere caminin bakım, onarım ve restorasyon işi Lübnan Cumhuriyeti İslam Vakıflar Genel Müdürlüğü işbirliğinde tamamlanarak Trablusşam halkının hizmetine sunuldu.

Giriş kapısı üstünde Sultan “Abdülhamit Bin Abdülmecit El Gâzî” tuğrası ve “Hamidiye Camii Şerifi 22 Cemadi Evvel 1312 Hicri” nakşını taşıyan mermer kitabesi bulunan ve Trablusşam kültür mirasına kazandırılan Mina Hamidiye Camii’nin restorasyonu çevre halkı tarafından da büyük memnuniyetle karşılandı.

Sonraki Haber

TİKA Gerçekleştirdiği Yüzlerce Projeyle Türkiye ve Kosova Arasındaki Dostluk Bağlarını Güçlendiriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2004'te faaliyete başladığı günden bu yana Kosova'da gerçekleştirdiği yüzlerce projeyle Türkiye ve Kosova arasında var olan dostluk bağlarını daha da güçlendiriyor. TİKA, Kosova'da 2005-2020 döneminde sağlık, eğitim, ortak...