Haberler

07 Nisan 2021

TİKA, Lübnan’da Süt Ürünleri İmalathanesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Lübnan Kuzeyli İşçi Kadınlar Birliği işbirliğinde Halba kentinde süt ürünleri imalathanesi kurulumu projesi gerçekleştirildi.

Üretim faaliyetlerinin çok sınırlı olmasına rağmen iklimi ve coğrafyası itibariyle üretime elverişli durumda bulunan Lübnan’da TİKA tarafından yürütülmekte olan “Kırsal Gelişim ve Üretimi Canlandırma Programı” kapsamında gerçekleştirilen proje ile bölgedeki üretimin ve ekonominin canlandırılmasına ve yüksek işsizlik oranlarının azaltılmasına katkı sağlanması hedefleniyor.

Çoğunlukla kadın işçilerin istihdam edildiği ve özellikle yerel küçük ve orta ölçekli üreticilerden hijyen ve kalite standartları gözetilerek temin edilen çiğ sütün işlendiği imalathanede, çeşitli türlerde peynirin yanı sıra yoğurt, labne, terayağı ve ayran gibi ürünler imal ediliyor.

Proje kapsamında TİKA tarafından kadınlar birliğine ait merkezin gerekli tadilatı yapılarak, soğuk hava deposu, süt analizörü, karıştırma kazanları, ocaklar, peynir sıkma makinesi, tezgahlar, kazanlar ile pompa gibi çeşitli malzeme ve ekipman desteği sağlandı.

Yürütülen Proje ile aynı zamanda 2009 yılında kurulan Kadınlar Birliği tarafından oluşturulan markanın, satışların yaygınlaştırlması yoluyla ülke çapında tanınan bir marka haline getirilmesi hedefleniyor.

Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin büyük oranda ithalat yoluyla temin edildiği Lübnan’da yerel para biriminin rekor değer kaybı sonrası halkın alım gücünün düşmesi ve artan hayat pahalılığı sebebiyle ülke tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor.

Sonraki Haber

Gazze’deki Kovid 19 Vakalarının Yükünü TİKA’nın Yaptırdığı Hastane Taşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Gazze Şeridi'nde inşa ettirdiği Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, bölgede Kovid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren sağlık sektörü üzerindeki yükü büyük ölçüde hafifletiyor. Salgının giderek yayılması, abluka nedeniyle zor günler...