Haberler

10 Temmuz 2014

TİKA Latin Amerika ve Karayiplerde Faaliyetlerini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Latin Amerika ve Karayiplerdeki faaliyetlerine hızla devam ediyor.

Türkiye ile Latin Amerika ve Karayipler Bölgesi arasında son yıllarda geliştirilen ilişkilere TİKA’nın katkısı devam ediyor. Türkiye ve bölge ülkeleri arasında gerçekleştirilen işbirliği faaliyetleri kanalıyla bölge ülkeleriyle Türkiye arasında köprü görevi üstlenen TİKA; Brezilya’dan Kolombiya’ya, Şili’den Küba’ya birçok ülkede projeler yürütüyor.

Latin Amerika ve Karayipler bölgesi bünyesinde toplamda 30’dan fazla ülkeyi ve 600 milyona yakın bir nüfusu barındırıyor. Türkiye’ye olan mesafesi nedeniyle uzak bir coğrafya olarak nitelendirilen Latin Amerika ile ilişkilerin kökenleri uzun yıllar öncesine dayanıyor.

19.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu topraklarından bölgeye göç eden ve etnik aidiyetine bakılmaksızın El Turco olarak adlandırılmış. Osmanlı vatandaşlarının göç ettikleri zamandan günümüze kadar dostane bir zeminde gelişen fakat uzunca bir dönem coğrafi mesafe vb. sebeplerle sınırlı kalan ilişkiler, Türkiye’nin son yıllarda LAK ülkelerine yönelik daha aktif bir dış politika izlemesi ve TİKA’nın katkılarıyla artıyor.

Meksika’nın başkenti Meksiko City de bulunan Osmanlı Dönemi’ne ait Saat Kulesi Restorasyonu gibi tarihsel nitelikli projelere destek veren TİKA aynı zamanda eğitim, sağlık, tarım gibi alanlarda da faaliyet gösteriyor. 2012 yılında Latin Amerika ve Karayiplere yönelik olarak birkaç bölge ülkesinde başlayan çalışmalar, 2013 yılında yaklaşık 15 bölge ülkesinde devam etmiş ve bu ivmenin 2014 yılında da artarak devam etmesi hedefleniyor.

Son olarak TİKA heyetlerinin Haiti, Guatemala, Honduras, Dominik Cumhuriyeti ve Jamaika’nın da aralarında bulunduğu 9 Latin Amerika ve Karayip ülkesine gerçekleştirdiği saha ziyaretleri kapsamında Türkiye ve TİKA’nın bölgede hayata geçirebileceği projeler üstüne değerlendirmeler yapılmış ve Türkiye’nin bölgede artan etkinlik ve faaliyetleri doğrultusunda açılabilecek TİKA Ofisi’ne ev sahipliği yapma istekleri ülke makamlarınca dile getirilmiştir. TİKA heyetlerinin ziyaret ettiği ülke yetkilileri, Türkiye’nin bölgede olduğunu görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederek işbirliği faaliyetlerinin geliştirilmesi adına proje tekliflerini TİKA heyetlerine teslim etmişlerdir. 

Sonraki Haber

Belize'de Sağlık Alanında Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından toplam 340.000 nüfusa sahip Belize’nin Başkenti Belize City’de faaliyet gösteren Karl Heusner Memorial Hastanesi’nin Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesine tıbbi cihaz ve donanım desteği sağlandı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon...