Haberler

28 Ocak 2015

TİKA Kosova’da Tarımsal Üretim Kapasitesini Artıran Bir Projeyi Daha Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Prizren’e bağlı Jupa bölgesindeki Agro Red Gold Meyve ve Ahududu Üreticileri Derneği’ne üç adet soğuk hava deposu desteğinde bulunuldu. Soğuk hava depoları Jupa Bölgesi’nde bulunan Gorje Ljubinje, Gornje Selo ve Grnaçare köylerine kuruldu.

Prizren Belediyesi’ne bağlı Jupa bölgesinin merkez köyü olan Reçane ve çevresindeki 15 köyde yaşayan Boşnakların çoğu üzümsü meyveler üretiyor. Üzümsü meyveler diğer meyvelere göre daha dayanıksız olduğu için hızla markete ulaştırılamaması halinde bozularak değerini kaybediyor. Derneğe ait tek soğuk hava deposu dernek üyesi üreticilerin yaşadığı bazı köylere çok uzakta bulunduğundan meyvelerin depoya nakliyesi oldukça meşakkatli olmaktaydı.

Taze toplanan meyvelerin depolanamaması ve sağlıklı dondurulamaması sınırlı imkânlarıyla üretim yapan köylülerin gelirlerini olumsuz etkiliyor. TİKA tarafından Agro Red Gold Derneği’ne temin edilen soğuk hava depoları ürünlerin uzun süre sağlıklı olarak saklanmasını sağlayacak. Böylece dernek üyesi üreticiler ürünün daha değerli olduğu dönemlerde de satış yaparak daha yüksek gelir elde edebilecekler.

Dernek üyeleri Jupa bölgesinde 2013 yılında 40 ton olan üretimlerinin 2015 yılında 180 tona çıkmasını bekliyor. Bölgenin coğrafi ve iklim şartları üzümsü meyvelerin ekolojik olarak üretilmesi için uygun olma özelliği taşıyor. Dernek üyesi üreticilerin iyi tarım uygulamaları bölgedeki diğer köylülere de örnek olup ve bölgede üzümsü meyvelerin üretimi artış gösteriyor. TİKA tarafından sağlanan soğuk hava depoları ile bölgede üretilen üzümsü meyvelerin işlenerek daha yüksek katma değerle piyasaya sürülmesinin de ilk adımı atıldı.

Sonraki Haber

TİKA’nın Dakka’da Yapımını Gerçekleştirdiği 10 Sağlık Ocağı Düzenlenen Törenle Bangladeş Sağlık Bakanlığı’na Devredildi

Bangladeş’in başkenti Dakka’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilen 10 Sağlık Ocağı Düzenlenen Törenle Bangladeş Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Köklü tarihi ve kültürel bağlarımızın olduğu Bangladeş’te TİKA’nın, 2013 yılında Dakka ve...