Haberler

19 Ağustos 2021

TİKA Kolombiya'da Gençler İçin Dijital Teknoloji Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kolombiya'nın Barranquilla şehrinde ‘CreaTIC’ adlı teknoloji ve yenileşim merkezi kurdu.

TİKA tarafından yürütülen Güney Amerika Bölgesinde Eğitim Altyapılarının Geliştirilmesi Programı kapsamında kurulan Yaratıcı Dijital Teknoloji Merkezi (CreaTIC), Barranquilla Belediyesi Kalkınma Sekreterliği Ekonomik İçerme ve Kalkınma Ofisi tarafından yönetiliyor.

Merkez, şehirde dijital teknolojilere erişimde fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması, istihdam fırsatları yaratılması ve ekonomik yeniden canlanma stratejileri çerçevesinde teknolojik yenilik ve dijital becerilerin geliştirilmesi konusunda eğitim faaliyetleri gerçekleştirecek.

Barranquilla'da özellikle hassas gruplarda yer alan gençlerin dijital içerik üretim yeteneklerini geliştirecek olan merkezde gençler, 3B animasyon ve 3B baskı, artırılmış gerçeklik ve dijital ortam simülasyonu modelleri aracılığıyla eğlence ve video oyunları, mühendislik, tıp ve mimari alanlarında tasarımlar ve ilk örnekler üretebilecek. TİKA tarafından, son teknoloji teçhizat ve sistemlerle donatılan merkezde engelli gençlere, silahlı çatışma mağdurlarına, göçmenlere, genç ebeveynlere öncelik verilerek yılda ortalama 1.200 kişiye dijital beceriler konusunda eğitimler verilecek.

TİKA ile yapılan işbirliği sayesinde şehrin gençlerine müjdeli haberin verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Barranquilla Belediye Başkanı Jaime Pumarejo: “Bugün 3B baskı, görselleştirme ve sanal gerçeklik alanlarında son teknoloji teçhizatla CreaTIC Merkezinin açılışını yapıyoruz. Bu merkez aracılığıyla, yılda 1200'den fazla gence, dijital eğitim almaları için fırsat vereceğiz ve böylece, gençler son teknolojilerin dünyasına girmeye başlayabilecek. Gençlerin ücretsiz olarak buraya gelmeleri, üniversite eğitimlerini tamamlamaları veya para kazanacakları donanıma sahip olabilmeleri sağlandı.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik Kalkınma Sekreteri Ricardo Plata ise açıklamasında, “CreaTIC Merkezi, profesyonel alanda kendilerini geliştirmek isteyen Barranquilla sakinlerinin yaratıcılığını göstermeye olanak tanıyacaktır” dedi.

“CreaTIC” Merkezinde kurslarına başlayan gençlerden olan 17 yaşındaki Mayra D. ise duyduğu memnuniyeti: “Bu proje ile bize son teknoloji dijital beceriler kazandırdığınız için teşekkür etmek istiyoruz. İlk defa biz gençlerin yeteneklerini geliştirebileceği, yeni şeyler öğrenebileceği bir merkeze kavuştuk. Dijital konularda eğitim ve gelişim, bu yeniçağda en gerekli donanımdır”. ifadeleriyle dile getirdi.

 

Sonraki Haber

18. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi'ni Tamamlayan Azerbaycanlı Gazeteciler Sertifikalarını Aldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Anadolu Ajansı (AA) ile Polis Akademisi iş birliğiyle düzenlenen "18. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi"ne katılan Azerbaycanlı 22 medya mensubuna sertifikaları takdim edildi. TİKA'nın Muhabir Eğitim Programı (MEP) kapsamında,...