Haberler

04 Aralık 2020

TİKA Kolombiya’da IOTA Kasırgasının Yaralarını Sarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Cartagena Belediye Başkanlığı ve Kolombiya Ulusal Afet Risk Yönetimi Birimi (UNGRD) Cartagena Ofisi ile işbirliğinde, IOTA Kasırgasının neden olduğu şiddetli yağmur ve sellerden etkilenen Cartagena'da 200’den fazla aileye gıda, hijyen malzemeleri, yatak, battaniye ve çadırdan oluşan insani yardım malzemeleri ulaştırdı.

Kasırgaya dönüşerek şiddeti 5’inci kategoriye yükselen lota; Orta Amerika ülkeleri Panama, El Salvador, Honduras, Guatemala, Kosta Rika, Nikaragua ve Panama'da da yıkıcı etkiler bırakarak Kolombiya’ya kadar ulaştı. Şiddetli yağışlar nedeniyle Kolombiya’nın tarihi ve turistik şehirlerinden Cartagena'nın yüzde 70'i sular altında kaldı.

Bataklık çevresindeki yerleşimlerden oluşan ve iklimsel felaketlere karşı oldukça savunmasız bir bölge olan Tierra Baja kırsalı öncelikli olmak üzere Cartagena’da 150.000’den falza kişi kasırganın yıkıcı etkilerine maruz kaldı. Tierra Baja bölgesinde tarımsal mahsülün de yok olmasıyla bölgede yaşayanlar için acil gıda ve barınma mazlemelerine ihtiyaç duyduldu.

TİKA tarafından bu sene Kolombiya’da kurulan Narino Maske Üretim Tesisinde üretilen maskeler, Cartagena şehrinde acil ihtiyaç duyulan hijyen malzemeleri arasında dağıtıldı.

Verilen destek dolayısıyla teşekkür eden, Cartagena Belediye Başkanı William Dau Chamat: “Bu önemli insani yardım için Türkiye'ye teşekkür ederiz. 200’den fazla aile her zaman minnettar kalacak. Şehrin öz kaynakları ile etkilenen tüm insanlara yardım etmek imkansız olduğu için Türk işbirliğinin yardımı bizim için çok değerli” ifadelerini kullandı.

İnsani yardımdan yararlanan bölge sakini Rafael Ruiz ise hislerini: “Puerto Bello (Tierra Alta)'da yaşayan felaketzedelerden biriyim. Ben pirinç çiftçisiyim ve bölgemizde 300 hektardan fazla pirinç kaybettik.  Su basmış evlerden, çocuklarda görülen alerjiden çokça etkilendik. Yardım için teşekkür ederiz” ifadeleriyle dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kenya’da Selzedelere İçme Suyuna Erişim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kenya’nın Baringo Eyaletindeki 3 gölün taşması sonucunda meydana gelen sellerden dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan 150 ailenin yerleştirildiği kampta acil ihtiyaç duyulan içme suyuna ulaşımın sağlanması amacı ile...