Haberler

26 Ekim 2021

TİKA Kırgızistan’ın Dört Bir Yanında Projelerine Devam Ediyor

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Kırgızistan’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Bişkek, Issık Göl, Oş ve Celalabad’da tamamlanan ve devam eden projeleri inceledi.

Kırgızistan’da T.C. Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan’ı ziyaret eden Naci Yorulmaz, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu bünyesinde 2019 yılında gerçekleştirilen “Kırgızistan'da Mesleki Teknik Eğitimin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi”ni Üniversite Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ile birlikte inceledi.

Söz konusu proje çerçevesinde kurulan mobilya atölyesinde, pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime verilen aranın, üniversitenin mobilyalarının yenilenmesiyle değerlendirildiğini belirten Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Mahmut Vural, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte meslek edindirme kurslarına devam edileceğini ifade etti.

TİKA heyeti, 2018 yılında tamamlanan Kırgız Milli Üniversitesi Cengiz Aytmatov Kültür Merkezi’ni de ziyaret ederek, merkeze bu sene kazandırılan “Elektronik Kitap Kayıt ve Güvenlik Sistemi”yle ilgili yetkililerden bilgi aldı.

Program, Bişkek 3 No’lu Meslek Lisesi’nde yapımı devam eden “Otomotiv Atölyesi ve Halı Saha Kurulumu Projesi” incelemesi ile devam etti.

Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi’ni de ziyaret eden TİKA heyeti, Türk ve Kırgız doktorlardan hastanenin son durumuyla ilgili bilgi aldı.

Yorulmaz beraberindeki TİKA heyeti ile birlikte Ahıska Türkleri ve Kırgızların birlikte yaşadığı Keneş Köyü’nün yanan camisinin tadilat çalışmalarını inceledi.

Issık Göl’deki programda ise Başkan Yardımcısı, hem 2016’da tamamlanan “Dungan Camii Tadilatı Projesi”nde hem de Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi bünyesinde yer alan ve bu sene açılan “Türkçe Öğretim Merkezi”nde incelemelerde bulundu.

Programın üçüncü gününde rotada Fergana Vadisi’nin kadim kenti Oş vardı. Burada, 10 yıldan beri bölge halkının sağlık ihtiyaçlarını karşılayan Kırgız-Türk Dostluk Polikliniği ile eğitim alanında standartları yükselten Kırgız-Türk Dostluk İlköğretim ve Lisesi’ni ziyaret edildi.

Oş’un sevilen parklarından Satılganov Parkı’nda 2019’da kurulan çocuk oyun parkı ve spor alanında TİKA heyetini çocuklar karşıladı. Oş’un Nookat ilçesinde yapımı devam eden Karadeniz Parkı’nda ise TİKA heyetini, bordo mavi renklerin yanı sıra mavi gözleri ve hiç değişmeyen şiveleriyle 1944 sürgününde Batum’dan bu bölgeye yerleştirilen Karadeniz Türkleri bekliyordu.

Türkiye’ye olan özlemlerini dile getiren Karadeniz Türkleri, ikram ettikleri karalahana dolması, mısır ekmeği ve kuymakla geleneklerini hiç kaybetmediklerini gösterirken, TİKA’nın desteğini her zaman yanı başlarında hissettiklerini ifade etti.

Ziyaretin dördüncü gününde, Celalabad Tokmomotov Üniversitesi Prof. Dr. Turan Yazgan Türk Dünyası Sosyal Bilimler Enstitüsü Aşçılık ve Mutfak Sanatları Bölümü bünyesinde kurulan “Kültür ve Eğitim Mutfağı”nda incelemelerde bulunuldu. Lezzetli Türk yemeklerinin sunulduğu ziyarette çevrede yaşayan Türkler ve Kırgızlar, TİKA heyeti ile uzun uzun sohbet etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Bişkek Ofisinin ilk kurulduğu yıl olan 1993’ten bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kırgızistan’ın her köşesinde TİKA’nın projelerinin tüm hızıyla devam edeceğine yürekten inandığını ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan’lı Tarım Uzmanlarına Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C Tarım ve Orman Bakanlığı İşbirliğinde, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığından gelen 10 kişilik uzman heyete balık yetiştiriciliği, balık hastalıklarının teşhis ve tedavisi konularında eğitim verildi....