Haberler

07 Nisan 2017

TİKA Kırgızistan’daki Otizmli Çocukların Yanında

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kırgızistan’daki otizmli çocukların velileri tarafından kurulan El Ele Derneği'nin eğitim merkezinde iki adet terapi sınıfı açtı.

TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda engellilere yönelik projelerini yenilerini ekleyen TİKA, Kırgızistan’daki otizmli çocukların velileri tarafından kurulan El Ele Derneği’nin eğitim merkezinde iki adet terapi sınıfı açtı.

Söz konusu projenin teslim törenine, T.C. Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, El Ele Derneği Başkanı Cıldız Sadıkova, öğrenciler ve veliler katıldı. Büyükelçi Kılıç, konuşmasında Türkiye olarak bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyduklarını, otizmli çocukların eğitimi konusunda yaşanan sorunların giderilmesinde sivil toplum kuruluşlarının gösterdiği çabanın son derece önemli olduğunu belirtti.

El Ele Derneği Başkanı Sadıkova ise TİKA’nın derneğin dostu olduğunu ve yapılan yardımların otizmli çocukların gelişimi açısından son derece etkili olacağını bildirdi. Açılış töreni sonunda otizmli çocuklar tarafından düzenlenen gösteriler ilgiliyle izlenirken, veliler de Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini sundular.

Kırgızistan’da otizmli çocukların eğitimini ücretsiz olarak üstlenen tek kurum olan El Ele Derneği’nde 90’ı sürekli olmak üzere okul öncesi eğitim çağındaki 280 öğrenci eğitim görürken, veliler için de ayrıca eğitim programları düzenleniyor. Otizmli çocuklara ihtiyaç duydukları özel ilginin gösterilmesi sağlanıyor. TİKA desteğiyle donatılan sensör odası ve sanat terapisi sınıfları sayesinde iletişim güçlüğü yaşan otizmli çocukların el becerilerini ve fiziksel yeteneklerini geliştirerek, bulundukları çevreye daha kolay uyum sağlamaları ve kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri amaçlandı.

Sonraki Haber

Karadağ’da Biyelo Polye Devlet Hastanesi’ne Tıbbi Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Karadağ’ın Sancak Bölgesinde yer alan Biyelo Polye şehrindeki devlet hastanesine tıbbi ekipman desteğinde bulunuldu. Karadağ’ın en büyük 3. şehri olan ve Sancak Bölgesinde yer alan 60.000 nüfuslu...