Haberler

04 Temmuz 2023

TİKA, Kırgızistan’da Türkçe Öğretimine Desteğini Sürdürüyor

Kırgızistan’daki Talas Devlet Üniversitesinde (TALDÜ), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğiyle Türkçe Öğretim Merkezi açıldı.

TİKA desteğiyle kurulan Türkçe Öğretim Merkezinin Talas Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen törene, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Talas Vali Yardımcısı Mira Seydikerimova, Talas Milletvekili ve Kırgızistan Önceki dönem Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, TİKA Bişkek Koordinatörü Osman Usta, Eğitim Müşaviri Kürşat Dulkadir, Türkiye Türkçesi Eğitim Öğretim Merkezi (TTÖMER) Müdürü Mustafa Bulut ve üniversite yönetimi katıldı.

Talas Vali Yardımcısı Seydikerimova, Türkçe sınıfının Talas Devlet Üniversitesinde açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Kırgızların "Yedi halkın dilini bil, yedi atanın dilini bil" atasözünü hatırlatarak dil öğrenmenin önemine dikkat çekti.

Türkçe sınıfının öğrencilere büyük katkı sağlayacağı inancını dile getiren Seydikerimova, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin artmasını ve böyle öğretim merkezilerinin daha fazla açılmasını istediklerini ifade etti.

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Doğan, Türkçe ve Kırgızcanın birbirine benzer olduğunu belirterek, Türkçe öğretim sınıfının Talas Devlet Üniversitesine hayırlı olması temennisinde bulundu.

Doğan, Kırgızistan'da Türkiye Türkçesini öğrenerek sertifika alan öğrencilerin ilave dil eğitimine gerek duymadan Türkiye'deki üniversitelerde lisans, yüksek lisans veya doktora yapabileceklerini söyledi.

Milletvekili Cumabekov, TİKA'nın Kırgızistan'ın sosyal kalkınmasına sağladığı katkılara işaret etti.

Türkçe sınıfında TTÖMER öğretmenlerinin ders vereceği bilgisini paylaşan Cumabekov, dünya dili haline gelen Türkiye Türkçesini öğrenen öğrencilerinin Türkiye'deki üniversitelerde eğitim veya uluslararası alanda iş bulmada kolaylık göreceğinin altını çizdi.

Merkezin duvarlarında Karahanlılar ve Selçuklularda kullanılan motiflerin yer aldığını belirten TİKA Koordinatörü Usta, Türkiye mezunu genç bir Kırgız mimar tarafından tasarlanan Türkçe Öğretim Merkezi ile Kırgızistan’ın tüm bölgelerinde Türkçenin TÖMER tarafından en yetkin şekilde öğretilmesine katkı sağlandığını kaydetti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal'de Engelli Çocukların Mesleki Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), işitme engelli kimsesiz çocuklara çömlekçilik eğitimi veren Senegal'deki Colombin Derneğine ekipman ve donanım desteğinde bulundu. Senegal’de engelli ve kimsesiz çocuklara yönelik mesleki eğitim programları düzenleyen Colombin Derneğine atölyelerde kullanılmak...